دندان درآوردن نوزاد چیست؟

دندان درآوردن نوزاد

بعضی از نوزادان با اولین دندان های خود به دنیا می آیند. برخی دیگر قبل از چهار ماهگی و برخی بعد از 12 ماهگی شروع به دندان درآوردن می کنند. اما بیشتر نوزادان در حدود شش ماهگی شروع به دندان درآوردن می کنند. هنگامی که دندان های کودک شما از طریق لثه ها شروع به بیرون زدن می کنند، معمولاً به آن دندان درآوردن نوزاد می گویند.

در سن سه سالگی، کودک شما معمولاً تمام دندان های شیری خود را خواهد داشت. اصطلاح پزشکی اولین مجموعه دندان‌ نوزادان، دندان‌های شیری است. اگرچه به آنها دندان‌های شیری گفته می‌شود اما در نهایت می‌ریزند.

اگرچه اولین دندان های کودک شما در نهایت می ریزند، اما این دندان ها برای سلامت کودک شما بسیار مهم هستند. به این دلیل که آنها به کودک شما در خوردن غذای جامد، رشد گفتار و همچنین عزت نفس کمک می کنند.

نشانه ها و علائم دندان درآوردن نوزاد

گاهی اوقات، علائم دندان درآوردن نوزاد ممکن است حدود سه تا چهار روز قبل از اینکه خود دندان قابل مشاهده باشد شروع شود. در حالی که در موارد دیگر، دندان ممکن است بدون هیچ علامتی ظاهر شود.

با رشد دندان های شیری و شکستن لثه ها، علائم دندان درآوردن نوزاد می تواند شامل موارد زیر باشد:

کج خلقی

ممکن است نوزاد شما کمی بهانه گیرتر از حد معمول به نظر برسد و بیشتر گریه کند.

دندان در آوردن نوزادان

اختلال خواب

کودک شما ممکن است نیمه شب به دلیل درد یا ناراحتی مربوط به دندان درآوردن از خواب بیدار شود.

آبریزش آب دهان

آبریزش آب دهان یکی از علائم رایج دندان درآوردن نوزادان است. به گفته متخصصان، بزاق اضافی می تواند به تسکین درد لثه ها کمک کند.

لثه های دردناک و متورم

ممکن است ناحیه ای که دندان در حال رویش است حساس، متورم و قرمز باشد.

جویدن اشیا

هنگامی که کودک شما در حال دندان درآوردن است، ممکن است اسباب بازی، حلقه دندان یا حتی انگشتان خود را بجود تا فشاری که روی لثه هایش احساس می کند را از این طریق کاهش دهد. جویدن چیزی سفت به ماساژ لثه ها و همچنین به کاهش هر گونه درد در هنگام رویش دندان کمک می کند.

دندان در آوردن نوزاد و جویدن اشیا

کدام دندان ها اول درمی آیند؟

اگرچه هر نوزادی منحصر به فرد است، اما معمولاً ابتدا دو دندان جلویی پایین و به دنبال آن دو دندان جلویی بالا درمی آیند. جدول زمانی رویش دندان که در زیر ارائه شده است، به جزئیات بیشتری در مورد تاریخ رویش دندان های شیری می پردازد.

جدول زمانی دندان درآوردن نوزاد

ترتیب و زمان رویش هر دندان از کودکی به کودک دیگر متفاوت است، اما موارد زیر یک آگاهی کلی از جدول زمانی رویش دندان ارائه می دهد:

دندان های بالایی

  • دندان های مرکزی (دندان های جلو) : 8 تا 12 ماهگی
  • دندان های جانبی (دندان های دو طرف دندان های جلو) : 9 تا 13 ماهگی
  • دندان های نیش (دندان های تیز و نوک تیز در دو طرف دندان های جانبی) : 16 تا 22 ماهگی
  • دندان های آسیاب اول (دندان های عقبی که برای جویدن غذا استفاده می شود) : 13 تا 19 ماهگی
  • دندان های آسیاب دوم (دندان های عقبی که شکاف های باقی مانده را پر می کنند) : 25 تا 33 ماهگی

دندان های پایینی

  • دندان های مرکزی (دندان های جلو) : 6 تا 10 ماهگی
  • دندان های جانبی (دندان های دو طرف دندان های جلویی) : 10 تا 16 ماهگی
  • دندان های نیش (دندان های تیز و نوک تیز دو طرف دندان های جانبی) : 17 تا 23 ماهگی
  • دندان های آسیاب اول (دندان های عقبی که برای جویدن غذا استفاده می شود) : 14 تا 18 ماهگی
  • دندان های آسیاب دوم (دندان های عقبی که آخرین شکاف ها را پر می کنند) : 23 تا 31 ماهگی

چگونه درد دندان درآوردن نوزاد خود را آرام کنیم؟

دندان درآوردن نوزاد ممکن است برای برخی از نوزادان ناراحت کننده باشد. از آنجایی که هیچ درمان جادویی وجود ندارد، ممکن است لازم باشد برای اینکه نوزاد شما آرام شود، چیزهای مختلفی را امتحان کنید. در اینجا دو راه حل برای تسکین درد رویش دندان نوزادان آورده شده است.

حلقه دندان

یک حلقه دندان به نوزاد خود بدهید. نوزاد در حال دندان درآوردن می تواند با جویدن یکی از این حلقه ها لثه های خود را ماساژ دهد. برخی از انواع این حلقه ها را می توان در یخچال خنک کرد تا برای درد نوزاد تسکین بیشتری داشته باشد، اما از قرار دادن حلقه دندان در فریزر خودداری کنید زیرا ممکن است برای لثه های ظریف نوزاد شما خیلی سرد و سخت شود. برای ایمن نگه داشتن نوزادتان، هرگز حلقه دندان را به نخی که دور گردن او حلقه زده شده است، نبندید.

ماساژ لثه

لثه های کودک خود را ماساژ دهید. با استفاده از انگشت تمیز، لثه های دردناک نوزاد خود را به آرامی ماساژ دهید.

ماساژ دندان در زمان در آوردن دندان

بهترین راه برای مراقبت از دندان های جدید نوزاد

به محض بیرون آمدن اولین دندان نوزاد، باید مراقبت از آن را شروع کنید. فاصله زمانی بین از دست دادن دندان‌های شیری و جایگزینی آن‌ها با دندان‌های بزرگسالی، تنها چند سال است. بنابراین انجام اقدامات بهداشتی مناسب، به کودک شما کمک می‌کند تا در طول عمرش دندان‌ها و لثه‌های سالمی داشته باشد.

به منظور محافظت از دندان‌های دائمی که بعد از دندان‌های شیری درمی‌آیند و همچنین برای جلوگیری از سایر مشکلات دندانی مانند درد و عفونت، اقدامات لازم برای جلوگیری از پوسیدگی در دندان‌های شیری ضروری است.

مسواک زدن دندان نوزاد

مسواک زدن منظم بخش مهمی از مراقبت از دندان است. نکته کلیدی در این مرحله این است که دندان های شیری را دو بار در روز به آرامی تمیز کنید و کودک خود را به روال مسواک زدن عادت دهید.

رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی کودک نقش بسزایی در سلامت دندان های او دارد. به کودک خود نوشیدنی های شیرین مانند آب میوه و نوشابه های گازدار یا شیرینی های چسبناک مانند آدامس، تافی و کارامل چسبنده ندهید. همچنین اجازه ندهید کودکتان با یک شیشه شیر، شیر خشک، آبمیوه یا هر نوشیدنی شیرین دیگری بخوابد، زیرا این امر می تواند منجر به تجمع مایعات شیرین در دهان او شده و باعث پوسیدگی دندان شود.

در مجموع چند دندان شیری بیرون می آید؟

اولین مجموعه دندان کودک شما به عنوان دندان شیری شناخته می شود. تا زمانی که نوزاد به 2 و نیم تا 3 سالگی برسد، یک مجموعه کامل از 20 دندان شیری خواهد داشت. دندان های شیری در حدود 6 یا 7 سالگی شروع به افتادن می کنند تا جایی برای دندان های دائمی که به عنوان دندان های ثانویه نیز شناخته می شوند، باز شود. از آنجایی که سال ها طول می کشد تا تمام 32 دندان ثانویه در بیایند، بنابراین برای مدتی کودک شما ترکیبی از دندان های شیری و ثانویه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *