• با جدیدترین متدها
  • سریعترین زمان
تماس با ما فرم نوبت‌دهی

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان با جدیدترین روش‌های روز دنیا

در گذشته که علم‌ و تکنولوژی پیشرفت چندانی نکرده بود و هر کسی که دندانش درد می‌گرفت مجبور می‌شد دندان خود را بکشد. آن زمان حتی برای کشیدن دندان هم امکانات آنچنانی وجود نداشت؛ اما امروزه وقتی دندان فردی درد می‌گیرد به دندانپزشک مراجعه کرده و اگر امکان عصب‌کشی دندان وجود دارد، توسط متخصص دندانپزشکی انجام می‌شود. ما در مطلب امروز قصد داریم به عصب‌کشی دندان پوسیده توسط متخصص دندانپزشکی بپردازیم. اگر شما هم مشکلی در دندان خود حس می‌کنید،

عصب کشی دندان

چه زمانی فرد به عصب کشی دندان نیاز دارد؟

قبل از شروع این مطلب ابتدا باید بدانیم عصب‌کشی دندان چیست؟ عصب‌کشی یا درمان ریشه دندان عبارت است از در آوردن ریشه دندان، تمیز کردن و شکل دادن به فضای کانال تراپی و پر کردن دندان. بدین ترتیب از نفوذ باکتری‌ها و بازگشت آنها به سیستم اعصاب جلوگیری می‌کنند. در حقیقت هدف عصب‌کشی، اجازه نگه داشتن دندان بدون وجود عصب زنده است. با عصب‌کشی می‌توان از درد دندان در هنگام جویدن غذا جلوگیری کرد. عصب‌کشی خصوصا عصب‌کشی دندان جلو باعث می‌شود ظاهر زیبایی داشته باشیم و دندان ما را هم از دست ندهیم. در دندان ما مغز یا پالپ وجود دارد که به رگ و اعصاب دندان معروف هستند‌.

پیش از هرگونه عملیات دندانپزشکی مانند کاشت ایمپلنت دندان، پر کردن دندان و حتی کشیدن دندان باید عصب کشی انجام شود.

در تاج دندان، حفره‌ای مرکزی وجود دارد که به آن اتاق پالپ می‌گویند. مجرای ریشه دندان هم همان کانال دندان است. در حالت عادی مغز دندان همه ما زنده و فعال بوده و در صورتی که پوسیده یا رگ و عصب آن دچار ناراحتی شود به مرگ مغز دندان می‌انجامد. درمان ریشه دندان باید زمانی انجام شود که پالپ دندان دچار عفونت شود و برای درمان باید به دندانپزشک مراجعه کنید. او بعد از بررسی و مشاهده عکس رادیولوژی، عفونت را تشخیص می‌دهد. اگر چه برخی از افراد ادعا می‌کنند که عوارض عصب‌کشی دندان برای بدن زیاد است، اما هنوز شواهدی برای تایید این نظریه وجود ندارد.

 شایع‌ترین علائم عفونت دندان که شما می‌توانید متوجه شوید دندان شما عفونی شده است عبارتند از:

  • دندان شما بدون دلیل و خود به خود درد می‌گیرد
  •  شب‌ها دندان شما دچار درد می‌شود
  •  هنگام خوردن غذا و یا نوشیدنی‌های سرد و گرم در دندان احساس درد می‌کنید
  •  رنگ دندان شما تغییر کرده است
  •  دندان شما لق یا سیاه می‌شود
  •  چرک از لثه خارج می‌شود و غدد لنفاوی در ناحیه سر و گردن درد می‌گیرد
  •  لثه شما ورم می‌کند

مراحل عصب کشی

مراحل عصب کشی دندان

مراحل درمان ریشه دندان یا عصب‌کشی در چهار مرحله اصلی خلاصه می‌شود که عبارتند از:

مرحله اول 

در مرحله اول برای اینکه دندانپزشک به معاینه و بررسی وضعیت دندان بیمار و میزان آسیب دندان بپردازد ابتدا نیاز به گرفتن عکس رادیولوژی است. برای اینکه بیمار درد را در هنگام عصب‌کشی حس نکند از داروی بی‌حسی استفاده می‌شود. درد ممکن است به علت وجود آبسه و عفونت بسیار شدید باشد. بعد از بی‌حسی، میله پلاستیکی را برای خارج کردن بزاق در داخل دهان قرار می‌دهند؛ سپس پوسیدگی را برداشته و عاج دندان باز می‌شود و به این ترتیب با وسیله کوچکی عفونت را خارج می‌کنند.

مرحله دوم 

در این مرحله بعد از برداشتن پالپ، ساقه پالپ و کانال ریشه پاک‌سازی شده و داروهایی در کانال ریخته می‌شود اگر عفونت شدید باشد و به لایه‌‌های داخلی نفوذ کرده باشد از انتی بیوتیک استفاده می‌شود و اگر درمان چند جلسه طول بکشد دندان به صورت موقت پر می‌شود تا دندان با مواد غذایی و بزاق تماس پیدا نکند.

مرحله سوم

در این مرحله دندانپزشک عصب‌کشی، کانال دندان را پر می‌کند و اگر لازم باشد از بی‌حسی هم استفاده می‌شود. اگر دندان به صورت موقت پر شده باشد باید دندانپزشک ابتدا آن را باز کرده و بعد از دسترسی به ناحیه داخلی با مواد خاصی آن را پر کند تا از کانال‌های ریشه در برابر بزاق و نفوذ مواد خارجی محافظت کند.

مرحله چهارم

به این مرحله ترمیم دندان می‌گویند و ترمیم با روکش دندان انجام می‌شود. روکش‌هایی که برای این منظور استفاده می‌شوند معمولا از جنس طلا، پرسلاین یا ترکیبی از پرسلاین و فلز هستند. دلیل انجام ترمیم هم این است که چون دندان به علت پوسیدگی ضعیف و پر شده است باید برای حفاظت از آن در برابر آسیب‌های احتمالی و بازگشت به روند طبیعی این کار انجام شود. 

سخن پایانی

یکی از کارهایی که در دندانپزشکی انجام می‌شود عصب‌کشی دندان است. اگر شما هم دندان‌های پوسیده دارید که نیاز به عصب‌کشی دارد می‌توانید با گرفتن نوبت دندانپزشکی در کلینیک مهرآوید به متخصصان ماهر و باتجربه ما مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام هزینه عصب‌کشی با ما تماس بگیرید یا به وب‌سایت ما مراجعه کنید.