شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که دندانپزشکی زیبایی چیست و به چه چیزی اشاره دارد؟ در واقع دندانپزشکی زیبایی شاخه‌ای از دندانپزشکی به شمار می‌رود که تمرکز آن روی بهبود ظاهر لبخند شما است. روش‌های زیبایی در دسته‌بندی غیردرمانی جای می‌گیرند و شامل گزینه‌هایی همچون بلیچینگ، روکش دندان، کامپوزیت و… می‌شوند. برای اینکه از نتیجه نهایی رضایت داشته باشید، نیاز است این کارها توسط بهترین دندانپزشک انجام شود. کلینیک دندانپزشکی مهرآوید می‌تواند همان انتخاب برتر باشد.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دندان‌ها می‌توانند به‌صورت مستقیم روی زیبایی افراد تأثیرگذار باشند؛ به همین علت بهبود وضعیت آن‌ها بسیار حیاتی و ضروری تلقی می‌شود. اگر دندان‌ها و لثه‌های سالمی دارید، این قابلیت را خواهید داشت تا نسبت به درمان‌های زیبایی اقدام کنید.

درصورتی‌که مبتلا به بیماری‌های لثه هستید یا حفره‌های گسترده‌ای در دندانتان به چشم می‌خورند، در ابتدای کار باید از دندانپزشک بخواهید این مشکلات را برای شما برطرف کنند. اهداف مختلفی در راستای دندانپزشکی زیبایی وجود دارند که اصلی‌ترین آن‌ها رسیدن به لبخندی متعادل، متقارن و زیبا است. حالا که با مفهوم دندانپزشکی زیبایی آشنا شدید، نوبت آن است روش‌های انجام آن را بشناسید.

روش‌های زیبایی دندان

روش‌های زیبایی دندان

برای زیبایی دندان‌ها خدمات ارزنده‌ای ارائه می‌شوند که هرکدام از آن‌ها می‌توانند تأثیرات ویژه خود را داشته باشند. اگر به دنبال لبخندی درخشان‌تر و زیباتر هستید، می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه بررسی خواهیم کرد، بهره ببرید. این شما و این برترین روش‌های زیبایی دندان!

لمینت

لمینت

یکی از انواع روش‌های زیبایی دندان، لمینت است. لمینت به روکش نازکی اشاره دارد که هم‌رنگ دندان‌های فرد است. هدف از انجام لمینت بهبود زیبایی لبخند است و به‌طورکلی می‌تواند باعث زیباتر شدن دندان‌ها شود. روکش‌هایی که دندانپزشک برای دندان‌های شما در نظر می‌گیرد، در کنار ظاهر طبیعی از مقاومت بالایی نیز برخوردار هستند و نگهداری از آن‌ها آسان است.

هرچند دندان افرادی که لمینت انجام داده‌اند در برابر تغییر رنگ مقاومت دارند؛ اما بااین‌حال از مسواک زدن نباید غافل شد. لمینت در دو مدل مختلف وجود دارند که شامل کامپوزیت و سرامیکی می‌شوند. هرکدام از این مدل‌ها دارای تفاوت‌هایی هستند و افراد بر اساس شرایطی که دارند، می‌توانند گزینه مدنظر خود را انتخاب کنند.

روکش دندان

از دیگر روش‌هایی که در دسته دندانپزشکی زیبایی جای می‌گیرند، می‌توانیم به روکش دندان اشاره کنیم. عوامل مختلفی می‌توانند منجر به وارد شدن آسیب به دندان‌ها شوند. در واقع دندان‌ها همیشه در معرض انواع آسیب‌ها همچون شکستن دندان، پوسیدگی، و… هستند. گاهی اوقات آسیب‌ها و مشکلات آن‌قدر شدید هستند که امکان درمان و ترمیم وجود ندارد. در این شرایط می‌توان از روکش دندان یا به‌اصطلاح کراون دندان بهره برد.

روکش دندان را می‌توانیم نوعی پروتز حساب کنیم که از آن به‌عنوان جایگزینی برای تاج صدمه‌دیده استفاده می‌شود. این روش نه‌تنها باعث زیبایی ظاهری می‌شود؛ بلکه می‌تواند تا حدودی استحکام دندان‌ها را به همراه داشته باشد. روکش‌های مختلفی وجود دارند که می‌توان آن‌ها برای زیبایی دندان‌ استفاده کرد. روکش تمام سرامیک، روکش تمام فلز و روکش سرامیک – فلز شامل این روش‌ها می‌شوند. به‌منظور انتخاب بهترین روکش باید به ترجیحات شخصی و سایر عوامل توجه کنید.

کامپوزیت

کامپوزیت

کامپوزیت نیز در بین دسته‌بندی دندانپزشکی زیبایی جای می‌گیرد؛ اما با این حال نقش ترمیمی نیز دارد. گاهی اوقات متوجه برخی حفره‌ها در دندان‌ها، به‌خصوص دندان‌های پوسیده، می‌شوید. همین حفره‌ها و سوراخ‌های ایجادشده روی ظاهر دندان‌ها تأثیر می‌گذارند و جلوه زشتی به آن‌ها می‌دهند. برای اینکه بتوان این حفره‌ها را به‌صورت کامل پر کرد، می‌توان از روش کامپوزیت بهره برد.

به نقل از سایت drsepehrian در رابطه با طول عمر کامپوزیت:

دوام کامپوزیت دندان (کامپوزیت ونیر) رابطه مستقیم با رعایت بهداشت دهان و همچنین مراقبت های فردی دارد. ترک کردن برخی از عادت های غذایی مثل گاز زدن غذاهای سفت و ته دیگ، جویدن یخ و … طول عمر درمان را افزایش میدهد. البته اگر کامپوزیت ونیر دچار لب پریدگی یا شکستگی شود امکان ترمیم آن وجود دارد و این ترمیم  در مطب دکتر سپهریان تا ۶ ماه پس از درمان، بدون هزینه انجام میشود. در مجموع آنچه که ما میتوانیم با عنوان طول عمر کامپوزیت دندان از آن یاد کنیم، مدت زمانی هست که از زمان گذاشتن کامپوزیت تا زمانی که تغییر رنگی می یابد که تنها با تعویض کامپوزیت قابل اصلاح هست را بین ۵ تا ۸ سال تخمین زده اند. برای اطلاعات بیشتر به گارانتی لمینیت دندان رجوع شود.

همچنین اگر دندان شما شکسته شده یا عاج آن آسیب دیده است، می‌توانید مجدداً از کامپوزیت استفاده کنید. با کامپوزیت فقط دندان‌های شما زیبا نمی‌شوند؛ بلکه سلامت آن‌ها نیز حفظ خواهد شد و اجازه نمی‌دهد پوسیدگی به سایر دندان‌ها سرایت کند. لازم به ذکر است موادی که برای کامپوزیت به کار می‌روند، ترکیبی از متریالی همچون پلاستیکی، شیشه‌ای و رزین است.

بلیچینگ

به منظور برطرف کردن تغییر رنگ دندان‌ها می‌توان از بلیچینگ بهره برد که یکی از موثرترین روش‌ها است. بلیچینگ از محبوب‌ترین خدمات دندانپزشکی زیبایی به شمار می‌رود و برای انجام آن به مواد شیمیایی مخصوصی نیاز است. با کمک این روش می‌توانید رنگدانه‌های غیرطبیعی که به سطح دندان چسبیده‌اند را به صورت کامل از بین ببرید و لبخندی درخشان‌تر را به خود هدیه دهید.

ایمپلنت

ایمپلنت از جمله روش‌های جایگزین برای درمان ریشه دندان به شمار می‌رود که به دلیل به‌کارگیری تیتانیوم خالص در تولید آن‌، سازگاری کاملی با بدن دارد. برای انجام ایمپلنت نیاز است یک میله باریک درون فک قرار بگیرد. قبل از اینکه ایمپلنت دندان انجام شود باید پوسیدگی‌هایی که در دندان‌های فرد وجود دارند به‌صورت کامل برطرف شوند.

ظاهر ایمپلنت بسیار طبیعی و جذاب است و در حال حاضر به‌عنوان بهترین روش در راستای جبران دندان‌های ازدست‌رفته شناخته می‌شود. درصورتی‌که بعد از ایمپلنت به نکات مراقبتی توجه کنید، می‌توانید شاهد عمر بالایی از این روش باشید. ازآنجایی‌که ایمپلنت حساسیت بالایی دارد، انجام آن باید توسط بهترین دندانپزشک انجام شود. در کلینیک مهرآوید می‌توانید شاهد حضور بهترین دندانپزشک زیبایی تهران باشید.

اصلاح طرح لبخند

برای اینکه بتوانید لبخندهای زیبایی داشته باشید، می‌توانید از روش اصلاح طرح لبخند استفاده کنید. اصلاح طرح لبخند نیز در دسته‌بندی دندانپزشکی زیبایی جای می‌گیرد و همان‌طور که از نامش مشخص است، می‌تواند در راستای ایجاد یک لبخند زیبا انجام شود.

چه دندان سالمی داشته باشید و چه دندان‌های شما آسیب دیده باشند، می‌توانید از این روش نهایت بهره و استفاده را ببرید. درمان‌هایی که منجر به اصلاح طرح لبخند می‌شوند گزینه‌هایی همچون بلیچینگ، کامپوزیت، لمینت و… را به خود اختصاص داده‌اند. طرح لبخند در انواع مختلفی به چشم می‌خورند و شما بر اساس شکل صورت، انتظارات شخصی، جنسیت و همچنین سن می‌توانید نسبت به انتخاب گزینه دلخواه اقدام کنید.

ارتودنسی

اورتودنسی

از دیگر خدمات دندانپزشکی می‌توانیم به ارتودنسی اشاره کنیم. برای چینش بهتر دندان‌های فک بالا و پایین می‌توان از ارتودنسی بهره برد. با کمک ارتودنسی دندان‌ها قوس بهتری پیدا می‌کنند و می‌توانید از ظاهر جذاب‌تری بهره ببرید. ارتودنسی به کمک متقاضیان می‌آید و دندان آن‌ها را در یک ردیف مشخص قرار می‌دهد. همچنین گاهی اوقات برخی افراد به‌واسطه دندان‌هایشان در حرف زدن و جویدن مشکل دارند. در این شرایط می‌توان از ارتودنسی برای منظم کردن دندان‌ها و برطرف کردن این دسته از مشکلات بهره برد. لازم به ذکر است ارتودنسی‌ها در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارند و بر اساس شرایط فرد بین 6 ماه تا 4 سال طول می‌کشد.

مزایای استفاده از دندانپزشکی زیبایی چیست؟

استفاده از خدمات دندانپزشکی زیبایی مزایای متنوعی به همراه دارد؛ به همین علت اگر از شرایط لازم برخوردار هستید، می‌توانید در راستای امتحان کردن انواع خدمات زیبایی برنامه بریزید. از جمله این مزایا می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره کنیم:

 • باعث تقویت جذابیت لبخند خود خواهید شد.
 • می‌توانید دندان‌های کدر و تیره خود را روشن‌تر کنید.
 • این حیطه از دندانپزشکی شکل دندان‌های شما را بهبود می‌بخشد.
 • می‌توانید از انواع روش‌های زیبایی در راستای پنهان کردن منافذ و ترک‌های دندان خود بهره ببرید.
 • با کمک انواع خدمات می‌توانید تقارن را به لبخندهای خود برگردانید.
 • همچنین از تقویت اعتمادبه‌نفس نمی‌توان عبور کرد.

چه کسانی کاندید مناسب خدمات زیبایی دندانپزشکی هستند؟

افراد مختلفی کاندید دریافت خدمات دندانپزشکی زیبایی هستند. در واقع باتوجه‌به روش زیبایی دندان، افراد مختلفی می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند. در زیر می‌توانید لیستی از کاندیدهای مناسب را مشاهده کنید:

 • افرادی که دارای دندان شکسته یا ترک‌خورده هستند.
 • افرادی که بین دندان‌هایشان شکاف یا فضای کوچک دارند.
 • افرادی که رنگ دندان‌هایشان تغییر کرده یا لکه‌هایی روی آن‌ها مشاهده می‌شوند.
 • افرادی که دندان‌های بدشکل یا نامنظم دارند.

مراقبت‌های لازم بعد از دریافت خدمات زیبایی دندانپزشکی

بعد از اینکه خدمات زیبایی دندانپزشکی را دریافت کردید، نیاز است از نکات مراقبتی متعددی در راستای دوام طولانی بهره ببرید. هرکدام از این نکات اهمیت بالایی دارند و باعث می‌شوند در دراز مدت شاهد اثر بیشتری باشید. در لیست زیر می‌توانید چند نمونه از این نکات مراقبتی را مشاهده کنید:

 • حتماً به‌صورت منظم و بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. شما باید با اصول مسواک زدن آشنا شوید تا بتوانید بیشترین تأثیر را مشاهده کنید. در این زمینه دندانپزشک می‌تواند به کمک شما بیاید. همچنین در انتخاب نوع مسواک و خمیر دندان نیز دقت داشته باشید.
 • برای اینکه از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کنید، باید حتماً نخ دندان کشیدن را در لیست برنامه‌های خود قرار دهید. مسواک زدن به‌تنهایی نمی‌تواند از دندان‌های شما مراقبت کند و حتماً باید در کنار آن از نخ دندان نیز استفاده کنید.
 • از نوشیدن زیاد آب غافل نشوید. آب می‌تواند باکتری‌هایی که در دهان و بین دندان‌هایتان وجود دارند را بشوید و تا حدودی آن‌ها را از بین ببرد؛ به همین علت نقش مؤثر آن را نباید دست‌کم بگیرید.
 • برخی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها باعث رنگ گرفتن دندان‌هایتان می‌شوند. کافئین از جمله این نوشیدنی‌ها است. شما باید مصرف این نوشیدنی‌ها را به حداقل برسانید یا پس از هر بار مصرف نسبت به مسواک زدن اقدام کنید.
 • برخی از کارها می‌توانند باعث سایش دندان‌ها شوند؛ به همین علت شما باید این کارها را کنار بگذارید و به هیچ عنوان آن‌ها را انجام ندهید. جویدن ناخن، جویدن مداد و جویدن یخ در بین این موارد جای می‌گیرند.

به‌طورکلی اگر به کلینیک دندانپزشکی مهرآوید مراجعه کنید، بعد از دریافت خدمات زیبایی دندانپزشکی تمام نکات مراقبتی توسط متخصص در اختیار شما قرار خواهند گرفت. باتوجه‌به این نکات می‌توانید برای سال‌ها از دندان‌های جذاب بهره‌مند شوید.

جمع‌بندی

دندانپزشکی زیبایی می‌تواند روی بهبود لبخند تأثیر بگذارد و شکل بسیار بهتری به دندان‌های شما بدهد. روش‌هایی که در این دسته‌بندی جای می‌گیرند شامل موارد مختلفی می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به لمینت، کامپوزیت، اصلاح طرح لبخند و… اشاره کنیم. برای کسب بهترین نتیجه ممکن نیاز است از بهترین دندانپزشکان بهره برده شود. در حال حاضر کلینیک مهرآوید متشکل از برترین دندانپزشکان حوزه زیبایی است. شما می‌توانید برای استفاده از خدمات بهترین دندانپزشک زیبایی تهران با این مجموعه در تماس باشید.