ارتودنسی
 • کاهش ریسک پوسیدگی
 • جویدن آسان تر غذا
 • ظاهر زیباتر صورت
 • مرتب شدن دندان ها
تماس با ما فرم نوبت‌دهی

ارتودنسی

ارتودنسی دندان علاوه بر بهبود ظاهر و زیبایی دندان‌ها، تأثیر بسیاری بر روی سلامت دهان و فک‌ها دارد. با ترمیم دندان‌ و تنظیم صحیح فک‌ها، مشکلاتی مانند خراشیدگی، سایش ناهمگون، خستگی فک‌ها، درد سر و گردن و حتی مشکلات تنفسی می‌تواند بهبود یابد.

ارتودنسی دندان چیست؟

بعضی از افراد دندان‌های به‌هم ریخته و نامرتبی دارند یا فک آنها ممکن است به صورت ژنتیکی یا تحت شرایطی دچار ناهنجاری شود. در این گونه موارد ارتودنسی می‌تواند راهی برای صاف و ردیف کردن دندان‌ها و رفع ناهنجاری‌ها باشد. با کمک ارتودنسی به دندان‌ها فشار وارد می‌‌آید و علاوه بر زیبا کردن دندان‌ها، تمیز کردن دندان و غذا خوردن راحت‌تر انجام می‌شود. ما در این مطلب قصد داریم در مورد ارتودنسی در بهترین کلینیک دندانپزشکی شرق تهران قدری بیشتر صحبت کنیم؛ اگر شما هم به این موضوع علاقمند هستید تا پایان مطلب همراه ما باشید

ارتودنسی چیست

ارتودنسی دندان برای چه کسانی است؟

به صورت کلی ارتودنسی دندان برای افرادی که دارای مشکلات زیر هستند مناسب است:

 • اورجت یا بیرون زدگی دندان های جلویی
 • نامرتبی و به هم ریختگی دندان‌ ها یا کراودینگ
 • وجود فاصله بین دندان ها
 • کراس بایت
 •  اپن بایت
 • دندان نهفته
 • عدم تقارن دندان ها
 • آندر بایت

اهمیت ارتودنسی دندان

اهمیت ارتودنسی دندان

افرادی که دندان‌های نامنظم و روی هم دارند می‌دانند که چقدر تمیز کردن و مسواک زدن این دندان‌ها سخت است. برخی از این دندان‌ها که به عقب یا جلو متمایل هستند هنگام غذا خوردن و جویدن غذا به یک طرف فشار وارد می‌شود و به مرور زمان کج‌تر می‌شوند؛ به همین دلیل این افراد باید به فکر راه چاره‌ای باشند و این مشکل را رفع کنند. یکی از این روش‌ها ارتودنسی است. اما ارتودنسی چیست؟ ارتودنسی روشی است که می‌توان بدفرمی و نامرتبی دندان را رفع کرد؛ به این ترتیب که دندان‌های کج، فاصله افتادن بین دندانها و تراکم بیش از اندازه دندان را با فشار بریس و براکت اصلاح می‌کنند و دندان‌ها سر جای مناسب قرار می‌گیر‌ند.

سایت kin درباره اهمیت این نوع درمان گفته است:

Orthodontics is not just about getting perfect teeth. It is an increasingly common treatment for people of all ages.It solves complications such as defective chewing due to overcrowding of the teeth or displacement of the jaws.

طول دوره درمان ارتودنسی بین یک تا چهار سال است و بعد از تکمیل دوره دندان شما برای همیشه دندان‌هایی مرتب و منظم خواهید داشت. بهترین سن ارتودنسی دندان هم همان دوران کودکی است. در صورتی که دندان فرد نیاز به ارتودنسی داشته باشد و فرد دیرتر برای رفع آن اقدام کند مشکلات و بیماری‌هایی مانند پوسیدگی دندان، خوب جویده نشدن غذا، مشکلات گوارشی و‌… پیش می‌آید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم به موقع به دندانپزشکی مراجعه کرده و ارتودنسی را شروع کنید.

انواع ارتودنسی دندان

به نقل از سایت دکتر درویش پور درباره طول مدت درمان ارتودنسی:

به طور معمول، مدت زمان درمان ارتودنسی برای بیشتر بیماران بین یک تا دو سال است. اما برای برخی افراد با ناهنجاری‌های شدید و پیچیده مانند جابجایی بیش از حد دندان‌ها یا نوک دندان‌هایی که به شدت به داخل یا خارج از لثه فرو می‌روند، ممکن است مدت زمان درمان بیشتر از دو سال باشد.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی در چند نوع مختلف ثابت، متحرک و لینگوال و… خلاصه می‌شود. برای انتخاب هر کدام از آنها پزشک باید با توجه به جنس دندان، حساسیت دهان و میزان انحراف دندان، نوع مناسب را در نظر بگیرد تا نتیجه خوبی را از ارتودنسی دندان بگیرید. انواع ارتودنسی دندان عبارتند از: 

ارتودنسی ثابت

در این نوع ارتودنسی، تجهیزات ارتودنسی از دهان بیمار خارج نمی‌شود و به این صورت است که پزشک با براکت‌ روی دندان می‌چسباند و ثابت می‌کند. دوره درمان این نوع ارتودنسی تقریبا دو سال است. برای این منظور باید یک جلسه برای مشاوره با ارتودنتیست داشته باشید و مشکلات و خواسته‌های خود را با پزشک در میان بگذارید و متخصص ارتودنسی بعد از معاینه و بررسی ناهنجاری‌ها برای ترتیب دادن دندان یا ناهنجاری فک اقدام به ارتودنسی می‌کند. برای شروع با استفاده از عکس OPG در مورد قرار گرفتن ریشه دندان یا موقعیت آنها اطلاعاتی کسب می‌کند و با توجه به آنها برنامه دقیقی ارائه کرده و هزینه ارتودنسی را مشخص می‌کند. متخصص ارتودنسی بعد از معاینه دقیق، دندان را قالب‌گیری می‌کند.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

 این نوع از ارتودنسی به دندان نمی‌چسبد و می‌توان تجهیزات را از دهان خارج کرد. دستگاه‌های ارتودنسی متحرک دو دسته هستند دسته اول مطابق با حرکت‌های ساده دندان است و دسته دوم برای حرکت دادن فک‌های بالا و پایین بوده و به این دلیل طراحی شده‌اند که نیروی مشخصی را با کمک فنرها و پیچ‌ها و… به دندان یا فک‌ها وارد کنند. 

ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی)

در سایت simadentclinic آمده:

ارتودنسی لینگوال همان ارتودنسی براکت های فلزی (ارتودنسی ثابت) است اما در این روش، براکت، سیم و الاستیک ارتودنسی در پشت دندان ها قرار می گیرند.

در این ارتودنسی، بریس‌ها و لوازم ارتودنسی در لایه درونی دندان که به سمت زبان است قرار می‌گیرند. این نوع از ارتودنسی هزینه بیشتری از انواع دیگر می‌طلبد. طول درمان این دوره ارتودنسی اغلب یک سال و نیم تا سه سال است. 

ارتودنسی دیمون

از روش‌های جدید ارتودنسی، ارتودنسی دیمون است. در این روش با براکت‌های روشن و با امکات تحرک سیم در بین دندان به صورت خودکار بر دندان فشار وارد می‌آورند. این روش را نمی‌توان برای همه بیماران پیشنهاد کرد و مناسب کسانی است دوست دارند ظاهر دندان آنها بهتر باشد و براکت‌ها خیلی مشخص نباشد.

ارتودنسی دیمون

درباره ارتودنسی دیمون نیز در سایت damonbraces اشاره شده که:

Unlike conventional braces, the Damon System uses gentle forces designed to protect the health of your teeth and gums while in treatment. The Damon System achieves a smile that is more than straight teeth—it provides a beautiful, natural smile.

Studies have shown that a fuller smile, with a wider arch, is more attractive. Having the teeth upright and aligned into a smile “arc” can also add to a smile’s appeal

ارتودنسی سرامیکی

نوع دیگری از ارتودنسی وجود دارد که براکت‌ها در آن شفاف و هم‌رنگ دندان است و عملکرد آن مانند ارتودنسی ثابت است و برای افرادی که برای آنها مهم نیست این براکت‌ها دیده شوند کاربرد دارد. این نوع ارتودنسی به مراقبت‌های خاصی نیاز دارد و به همین دلیل برای برخی از افراد و کودکان مناسب نیست. طول درمان آن تقریبا بین یک سال و نیم تا دو سال و نیم است.

ارتودنسی کوتاه مدت

این نوع ارتودنسی در دو نوع نامرئی و سریع بوده و مناسب افرادی است که می‌خواهند طول درمان کوتاهی داشته باشند و از طرفی سرعت حرکت و درد زیادی را تحمل نکنند. این روش هم برای تمام افراد کاربرد ندارد و برای افرادی مناسب است که مشکلات دندانی ‌آنها خیلی حاد نباشد.

نتیجه ارتودنسی دندان

مزایای ارتودنسی دندان

هدف از ارتودنسی دندان، زیبا کردن و مرتب کردن دندان و جلوگیری از پوسیدگی و راحتی در رعایت بهداشت دندان و تمیز کردن آن است. از مزایای استفاده از ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • یکی از مزایای آن، حفظ سلامت دهان و کاهش ریسک پوسیدگی دندان است.
 • از جمله مزایای دیگر ارتودنسی می‌توان سهولت در رعایت بهداشت دهان و دندان را ذکر کرد.
 • با انجام ارتودنسی، جویدن غذا راحت‌تر شده و می‌توانید از خوردن خوراکی‌ها لذت بیشتری ببرید. 
 • با این روش درمانی به هم ریختن الگوی رشد طبیعی فک و دندان‌ها برطرف می‌شود.
 •  دندان‌ها ظاهر زیبایی پیدا می‌کنند و لبخند شما زیباتر می‌شود.
 • ارتودنسی برای دندان‌هایی که محکم‌تر هستند و طول عمر بالاتری دارند کاربردی به حساب می‌آیند؛ همچنین رشد فک را به وسیله ارتودنسی هدایت می‌کنند.
 • با این روش نیاز نیست دندان‌های طبیعی که کج رشد کرده‌اند، از بین بروند.

سخن پایانی

یکی از روش‌ها برای رفع نامرتب بودن دندان و مشکلاتی که متعاقب آن پیش می‌آید، ارتودنسی است. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید هر چه سریع‌تر به متخصص ارتودنسی حاذق مراجعه کنید. در کلینیک مهرآوید، بهترین دندانپزشکان و بهترین دکتر ارتودنسی مشغول به ارائه خدمات به شما همشهریان عزیز هستند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام هزینه ارتودنسی با کلینیک مهرآوید در تماس باشید.

 

سوالات متداول

1- ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی دندان یک تخصص دندانپزشکی است که به اصلاح طرح لبخند و همچنین اصلاح موقعیت دندان‌ها و فک‌ها برای بهبود انطباق دهان و چهره می پردازد.

2- ارتودنسی دندان برای چه کسانی است؟

ارتودنسی دندان به صورت کلی برای کسانی که اورجت یا بیرون زدگی دندان های جلویی، نامرتبی و به هم ریختگی دندان‌، دندان نهفته، عدم تقارن دندان و فاصله بین دندان دارند مناسب است.

3- قیمت ارتودنسی دندان چقدر است؟

قیمت ارتو دنسی به عواملی مانند محل کلینیک، تجهیزات و تخصص پزشک و … بستگی دارد. اما به صورت میانگین قیمت ارتودنسی بین 15.000.000 میلیون تا 48.000.000 میلیون تومان متغیر است.

4- ارتودونسی دندان چه مزایایی دارد؟

مرتب و منظم شدن دندان ها برای داشتن لبخندی زیبا، پیشگیری از بیماری لثه، پیشگیری از پوسیدگی دندان، کمک به گوارش غذا، درمان دندان نهفته و افزایش اعتماد به نفس از مهم ترین فواید ارتودنسی دندان می باشند.

۱۱ دیدگاه در “ارتودنسی

 1. میلاد می گوید:

  ممکنه بعد از چند سال که براکت های ارتودنسی برداشتیم دندونامون به شکل قبلیشون برگردن؟

 2. دنیا می گوید:

  من زمان درمان ارتودنسیم دو سال مشخص شده بود الان که بعد ۳ سال براکتامو برداشتم دکترم گفت باید هزینه این یک سال جدا پرداخت کنم. میخواستم بدونم روالش واقعا اینطوریه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *