• جراحی با لیزر
  • پیوند استخوان
  • افزایش تاج
  • لیفت لثه
تماس با ما فرم نوبت‌دهی

خدمات جراحی لثه

چرا جراحی لثه؟

تحلیل رفتن لثه فرآیندی است که در آن بافتی که اطراف دندان‌ها را احاطه کرده است از دندان جدا می‌شود و قسمت بیشتری از دندان یا ریشه دندان در معرض دید قرار می‌گیرد. این امر می تواند باعث آسیب به استخوان های نگهدارنده شود. تحلیل رفتن لثه یک مشکل رایج دندانی است  که 4 تا 12 درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب تا زمانی که شدیدتر می شود، مورد توجه قرار نمی گیرد. 

 

بسیاری از افراد حتی متوجه عقب نشینی لثه های خود نمی شوند؛ زیرا این روند تدریجی است. با این حال، با گذشت زمان، ریشه دندان ظاهر زیبای خود را از دست داده و  باعث حساسیت دندان ها می شود، به خصوص هنگام خوردن غذاهای سرد یا گرم! در نهایت، اگر تحلیل لثه درمان نشود، می تواند باعث از دست دادن دندان شود. برای ترمیم آسیب و جلوگیری از مشکلات بیشتر دندانی، ممکن است به پیوند بافت لثه نیاز باشد. 

هزینه جراحی لثه

هزینه ی جراحی لثه به نسبت نوع و شدت بیماری، تجربه و مهارت پزشک مورد نظر، دستمزد و جغرافیایی که  کلینیک  مورد نظر شما واقع در آن است؛ بستگی دارد. البته ناگفته نماند که هزینه ی انواع جراحی به نسبت سختی آن روش با هم تفاوت دارد؛ برای مثال هزینه ی جراحی لثه  با لیزر با هزینه ی جراحی لثه برای روکش دندان یکی نیست و تفاوت قیمت دارد.

جراحی لثه چیست؟

جراحی  پریودنتال که معمولاً جراحی لثه نامیده می شود، موضوعی گسترده است. به طور کلی، این نوع جراحی ها بیشتر به عنوان کارهای ترمیمی در نظر گرفته می شوند و هدف آنها جلوگیری از شدت بیماری  است که میتواند منجر به از دست دادن استخوان، درد لثه و نیاز به جراحی ترمیمی و تهاجمی در برهه ی زمانی شود.

در حالی که چشم انداز انتخاب جراحی لثه ممکن است کمی دلهره آور باشد، اما می تواند در آینده از ناراحتی، پول و نگرانی شما صرفه جویی کند. بنابراین بیایید به انواع مختلف جراحی لثه نگاه کنیم تا بفهمیم که  هر روشی چه چیزی را درمان و از آن جلوگیری می کند و چه زمانی ممکن است انتخاب مناسبی باشد!

چگونه التهاب لثه منجر به جراحی می شود؟

با گذشت زمان، بیماری لثه باعث التهاب در لثه شده و منجر به جدا شدن و فاصله گرفتن لثه از دندان‌ها می شود. به فضای باز بین این دو، پاکت می گویند. باکتری ها در این پاکت ها جمع می شوند و منجر به عفونت و همچنین از دست دادن استخوان می شوند.

 این شروع از دست دادن دندان ها در اثر بیماری لثه است؛ زیرا دندان ها ضعیف، ناپایدار و لق میشوند. خبر خوب این است که جراحی پریودنتال می تواند به دندان های طبیعی شما فرصتی دوباره بدهد تا دوباره سالم شوند و از از دست دادن دندان در آینده جلوگیری کنند. 

جراحی لثه
هزینه جراحی لثه با لیزر

انواع جراحی لثه

● تکنیک جراحی Chao Pinhole®

برای بیماران مبتلا به تحلیل لثه، بسیاری از پزشکان شروع به ارائه تکنیک جراحی چائو پین هول کرده اند. این یک جایگزین کمتر تهاجمی برای پیوند لثه سنتی است و به دندانپزشک شما اجازه می دهد تا بافت لثه شما را از طریق سوراخ سوزنی در لثه، بلند کند.

 تکنیک جراحی چائو پین هول نیازی به برش یا بخیه ندارد و می تواند زمان بهبودی شما را تسریع کند و سطح ناراحتی شما را به حداقل برساند.

عکس جراحی لثه برای روکش

● کانتورینگ لثه آرایشی( لیفت لثه)

کانتورینگ لثه که به عنوان لیفت لثه نیز شناخته می شود، یک روش جراحی زیبایی برای بیمارانی است که از اندازه و نسبت لثه خود ناراضی هستند. 

دندانپزشک شما می تواند به طور محافظه کارانه، لثه های شما را با لیزر یا یک اسکالپل معمولی تغییر شکل دهد تا به دندان های شما برجسته تر دیده شود و تعادل را به لبخند شما بازگرداند.

 بسیاری از بیماران کانتورینگ لثه را به عنوان بخشی از درمان دندانپزشکی زیبایی خود انتخاب می کنند تا به جامع ترین نتایج دست یابند.

● افزایش طول تاج

 

اگر روکش های دندانی دریافت می کنید؛ اما سطح دندان در معرض کافی برای چسباندن روکش های خود را ندارید، ممکن است دندانپزشک شما افزایش طول تاج را توصیه کند.

مانند روش کانتورینگ لثه زیبایی! این روش ساده را می توان با لیزر یا اسکالپل انجام داد و به دندان های شما کمک می کند بلندتر و برجسته تر به نظر برسند.

انجام افزایش طول تاج قبل از روکش دندان می تواند به کاهش خطر افتادن روکش کمک کند و فضای بیشتری برای بهداشت دهان و دندان به شما بدهد. افزایش طول تاج را می توان برای رفع نیازهای زیبایی شناختی و ترمیمی انجام داد.

● فرنکتومی

در جراحی لثه  دندان جلو که به فرنکتومی نیز معروف است، دندانپزشک می‌تواند فرنوم را که لب‌های بالایی یا پایینی را به لثه‌ها متصل می‌کند؛ بردارد. این بافت می تواند باعث نگرانی های عملکردی و زیبایی برای بیماران شود. به عنوان مثال، بزرگ شدن فرنوم می تواند باعث ایجاد فاصله افتادن بین دو دندان جلویی شود یا بر گفتار شما تأثیر بگذارد. 

درباره فرنکتومی در سایت آلما آمده :

 فرنوم بافت عضلانی است که در درون حفره دهانی در اطراف دندانها ولثه ها به طور طبیعی قراردارد.فرنوم قسمتهای متحرک دهان مانند زبان ،لبها و گونه را به قسمتهای ثابت دهان مانند لثه و استخوان متصل میکند.

● قرار گرفتن در معرض دندان نهفته

اگر دندانی در زیر لثه گیر کرده باشد، دندانپزشک می تواند دندان نهفته را نوردهی و براکت گذاری کند. در طی این روش، دندانپزشک لثه را بالا می‌کشد تا دندان نمایان شود. پس از دسترسی به دندان نهفته، براکتی را در اطراف دندان قرار می دهد تا به آرامی آن را در موقعیت مناسب قرار دهد.

● جراحی لثه با لیزر

در حالی که جراحی سنتی کاهش پاکت می‌تواند به شما کمک کند لثه‌هایی سالم‌تر و زیباتر به دست آورید، بسیاری از دندان‌پزشکان اکنون روش اتصال جدید با کمک لیزر یا LANAP® را ارائه می‌دهند.

در طول جراحی LANAP، دندانپزشک شما از لیزر مورد تایید FDA برای انجام جراحی لثه با حداقل تهاجم و دسترسی به بافت لثه عفونی بدون برش یا بخیه استفاده می کند.

لیزر دقیقاً بافت لثه عفونی را بدون آسیب رساندن به بافت سالم اطراف هدف قرار می دهد و باکتری ها را برای جلوگیری از بیماری های بعدی تجزیه می کند. لیزر LANAP همچنین باعث رشد بافت می شود و می تواند به لثه ها کمک کند تا به درستی به استخوان شما بچسبند.

● جراحی فلپ

این درمان برای بیماری پیشرفته لثه که  به عنوان جراحی لثه یا فلپ لثه نیز شناخته می شود و ممکن است در صورت ابتلا به بیماری پریودنتال که به جرم گیری و برنامه ریزی ریشه پاسخ نمی دهد، ضروری باشد.

پس از برداشتن پلاک و تارتار از روی دندان های شما، دندانپزشک شما برشی روی لثه ایجاد می کند تا به ساختار زیرین دندان دسترسی پیدا کند. سپس بافت لثه عفونی را از بین می برد، آسیب های استخوانی را برطرف می کند و باکتری هایی را که می توانند باعث بیماری لثه در آینده شوند را حذف می کند.

● پیوند بافت نرم

پیوند بافت نرم که به عنوان پیوند لثه یا بازسازی لثه نیز شناخته میشود، ممکن است گزینه خوبی برای بیمارانی باشد که بافت لثه آنها در نتیجه بیماری لثه عقب نشینی کرده است.

در طی این روش، دندانپزشک شما یک قسمت از کام یا قسمت دیگری از دهان شما می گیرد تا آن را در اطراف دندان ترمیم کند. افزودن بافت به نواحی آلوده می تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر و کاهش حساسیت کمک کند.

● پیوند استخوان

اگر بیماری لثه به استخوان اطراف ریشه دندان شما آسیب رسانده باشد، ممکن است دندانپزشک مجبور شود آن را با پیوند جایگزین کند. پیوند استخوان را می توان از قسمت های کوچک استخوان خود، استخوان مصنوعی یا استخوان اهدایی تهیه کرد.

این روش به جلوگیری از از دست دادن دندان کمک می کند و ممکن است به رشد طبیعی استخوان کمک کند. همچنین در بیمارانی که نیاز به جراحی لثه برای ایمپلنت دندان دارند نیز باید این  پیوند صورت گیرد و پس از ادغام لثه و استخوان پیوند، می توان ایمپلنت را درون استخوان فک قرار داد. موفقیت جراحی لثه ایمپلنت به متحد شدن استخوان فک با استخوان اهدایی بستگی دارد.

هزینه جراحی لثه برای روکش
جراحی لثه برای ایمپلنت

چه نکاتی را پس از جراحی باید رعایت کنیم؟

از سیگار کشیدن بپرهیزید. ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد پس از جراحی از دهانشویه مخصوص استفاده کرده یا آنتی بیوتیک مصرف کنید.

همچنین ممکن است نتوانید در نواحی خاصی از دهان خود مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید تا زمانی که آنها خوب شوند.

بهتراست پس از جراحی تا یک یا دو هفته  از غذاهای نرم مانند پودینگ، بستنی، ماست، تخم مرغ همزده، پنیر، پوره سیب زمینی استفاده کنید همچنین شستن دندان با نمک نیز برای مراقبت بعد از جراحی موثر است.

 

سوالات رایج

جراحی لثه چیست؟

زمانی که لازم باشد برای درمان برخی بیماری های لثه، از جمله عفونت لثه یا پریودنتیت اقدام شود، دندانپزشکان دست به عمل لثه می‌زنند. این جراحی معمولا تحت عنوان عمل پریودنتال نیز شناخته میشود. زمانی که بافت لثه قابلیت درمان نداشته باشد، نیاز به عمل جراحی لثه است.

آیا جراحی لثه درد دارد؟

خیر ، امروزه با توجه به پیشرفت علم و انجام جراحی لثه با لیزر و… شما برای جراحی لثه دردی احساس نمی کنید.

هزینه جراحی لثه چقدر است؟

قیمت جراحی لثه هر دندان در حال حاضر در حدود 2 میلیون تومان است.

بعد از جراحی لثه چی بخوریم؟

توصیه می شود بعد از جراحی از سبزیجات و میوه جات مصرف کنید ، و از خوردن غذاهای سخت اجتناب کنید.

۵ دیدگاه در “انواع خدمات جراحی لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *