دندانپزشکی با بیهوشی

دندانپزشکی تحت بیهوشی فرصتی را فراهم آورده است تا بیمارانی که نیاز به خدمات دندانپزشکی دارند، به خود جرات داده و برای رفع مشکلات دهان و دندان خود اقدام کنند. دندانپزشکی با بیهوشی موجب شده است تا افراد با دندانهای پوسیده، کودکان کم سن و سال، کودکان مبتلا به اوتیسم، مراجعین مضطرب و بیماران دچار معلولیت به راحتی تحت درمان های دندان پزشکی در کلینیک دندانپزشکی کودکان قرار بگیرند.

دندانپزشکی با بیهوشی چیست؟

فرآیند دندانپزشکی با بیهوشی با مانیتورینگ کامل قلبی و ریوی انجام می‌شود. در این روش برای انجام اعمال جراحی یا دندان‌پزشکی پیشرفته، بیمار به طور موقت و در اثر استفاده از داروها، به حالت بیهوشی کشیده می‌شود. این بیهوشی می‌تواند محدود به یک بخش خاص از دندان‌پزشکی مثل جراحی دندانی یا عمل‌های پیچیده‌تری مانند ایمپلنت‌های دندانی باشد. در این روش، بیمار تحت نظارت متخصص بیهوشی، به صورت کامل بیهوشی انجام شده و از طریق دستگاه تنفس آن انجام می شود. از مزایای دندانپزشکی با بیهوشی، انجام خدمات بسیار متنوع در محیطی بسیار راحت و آرام برای دندانپزشک و بیمار است. این فرآیند با مانیتورینگ کامل قلبی و ریوی انجام می‌شود.

دندانپزشکی با بیهوشی تهران

دندانپزشکی با بیهوشی در شرق تهران

یکی از کلینیک های دندانپزشکی با بیهوشی تهران، کلینیک تخصصی مهرآوید است که در پیروزی در شرق تهران قرار دارد. کلینیک مهرآوید برای کودکان، افراد معلول یا افرادی که دارای بیماریهای خاص هستند، از روش های دندانپزشکی تحت بیهوشی استفاده می کند. این کار به بیماران کمک میکند تا در بیهوشی اقدامات مربوط به دندان هایشان مثل کشیدن دندان با بیهوشی را بدون نگرانی و استرس و با رضایت کامل انجام دهند.

هزینه بیهوشی دندانپزشکی

هزینه بیهوشی دندانپزشکی به شرایط مختلفی بستگی دارد.

 • مکان کلینیک پزشک متخصص شما که در هزینه ها بسیار تاثیرگذار است‌؛ چنان که در شهرهای کوچک هزینه های کمتر و در کلان شهر ها باید هزینه های بیشتری پرداخت کرد. 
 • نوع مشکل دندان شما بسته به  میزان حاد بودن آن نیز بر هزینه ها اثر گذار است.
 • مقدار و کیفیت مواد بیهوشی که برای شما استفاده می شود، یکی از عوامل موثر در هزینه است.
 • تجربه و تخصص پزشک مورد نظر و هزینه ای که بابت بیهوشی برای دندانپزشکی به صورت جداگانه باید پرداخت شود نیز در هزینه های دندانپزشکی بیهوشی تاثیر گذار است. اگر خواستار اطلاع از قیمت دندانپزشکی تحت بیهوشی هستید، می توانید با کلینیک دندانپزشکی مهرآوید تماس حاصل کنید.

چگونه بفهمیم که کدام یک از روشهای بیهوشی برای ما مناسب تراست؟

دندانپزشکی با بیهوشی تهران

زمانی که شما به دندانپزشکی مراجعه کنید، پزشک متخصص با بررسی شرایط دهان و دندان، میزان اضطراب در شما یا سابقه ی بیماری های خاص و… به شما مشاوره داده و بهترین روش را به شما توصیه کرده و به شما ارائه خواهد داد. تا حداقل عوارض بیهوشی را داشته باشید.

گفتنی است بر اساس آنچه که در سایت artisandentalbellevue اشاره شده ، این مورد عوارض نادری دارد.

Anesthetics are the most used drugs in dental offices and it’s very rare for patients to have negative reactions to them

انواع بیهوشی دندانپزشکی 

 • بی حسی موضعی 
 • بیهوشی آرام بخش 
 • بیهوشی عمومی
 • بی حسی موضعی

بی حسی موضعی به معنی از دست دادن موقت حس، از جمله درد در یک قسمت از بدن می باشد که پزشک توسط یک داروی موضعی یا تزریقی، بدون اینکه موجب کاهش سطح هوشیاری شما شود، انجام می دهد. بی حسی موضعی داروی است که در طول درمان برای جلوگیری از درد در ناحیه خاصی از دهان استفاده می شود . این دارو با مسدود کردن عصبی که درد را حس کرده و منتقل میکند، بافت دهان را بی حس می کند. از بی حسی موضعی  نه تنها برای درمان‌های ساده و جزئی دندانپزشکی، بلکه برای تسکین زخم های دردناک دهان نیز استفاده می شود.

انواع بی حسی موضعی

انواع بی حسی موضعی

 • اسپری
 • پماد 
 • تزریقی

بی حس کننده های تزریقی چند نوع هستند؟

بی حس کننده های تزریقی دو نوعند

 1. بی حس کننده های بلوکی:  این نوع تزریق، کل ناحیه دهان شما یا به عبارتی نصف صورتش شما را  پوشش می‌دهد
 2.  بی حس کننده های نفوذی: این نوع از تزریق نیز فقط ناحیه ی مورد نظر و اطراف آن را بی حس میکند

 دربی حسی موضعی، پزشک شما  ناحیه مورد نظر را با  استفاده از پنبه و هوا خشک کرده و سپس کار تزریق را انجام می دهد. البته اگر شما می‌خواهید که درد تزریق را به حداقل برسانید، باید از پزشک خود بخواهید که محل تزریق را با ژل بی حس کرده و سپس کار تزریق را انجام دهد.

از بیحس کننده های تزریقی عمدتا برای پر کردن حفره ها، نصب روکش دندان، درمان بیماریهای لثه و سایراقدامات جزئی که میتواند دردناک باشد، استفاده می شود.

دندان پزشکی بیهوشی

مزایای بی حسی موضعی

 • بی حسی موضعی کاملا ایمن و بی خطر است
 • بی حسی موضعی یک روش بدون درد است و برای درمان دندان درد بسیار موثر می باشد.
 • در این روش حین انجام عمل کاملا هوشیار هستید

 

بیهوشی در دندانپزشکی، یکی از مهم ترین مهارت هایی است که دندانپزشکان باید به بهترین نحو ممکن به بیماران ارائه دهند؛ زیرا ناتوانی در کنترل درد به هنگام فعالیت های دندانپزشکی از بزرگترین ترسهای بیماران می باشد. گاهی بیماران برای فعالیت های طولانی مثل کشیدن، پر کردن دندان و یا ایمپلنت چند دندان بصورت همزمان، باید چندین ساعت در دندانپزشکی تحت درمان باشند. این کار ممکن است با درد زیادی همراه باشد و در این مورد بی حسی موضعی جواب گوی خوبی نخواهد بود؛ به همین دلیل پزشک متخصص ترجیحا از بیهوشی استفاده می کند.

بیهوشی تحت آرام بخش

مشکلات هراس از دندانپزشکی از دیرباز در بین مردم وجود داشته است و همین پزشکان را ترغیب کرد تا به دنبال راه هایی برای دندانپزشکی بدون درد باشند. امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، روشهایی نظیر بیهوشی تحت آرام بخش ابداع شده است تا افرادی که دچار استرس و اضطراب هستند با خیالی آسوده برای گرفتن خدمات مورد نیاز خود به دندانپزشکی مراجعه کنند.

روش های بیهوشی با آرامبخش، بر اساس شدت بیماری و نوع درمان متفاوت است. شما میتوانید پیش از عمل با پزشک معالج خود مشاوره کرده و سطح نیاز خود به آرامبخش را متوجه شوید و از استرس خود بکاهید.

آرامبخش های خوراکی

آرامبخش های خوراکی نظیر(دیازپام، هالسیون) با تجویز دندانپزشک و مناسب با دوز تعیین شده از سمت ایشان، پیش از انجام عمل باید مصرف شود. شما مناسب با دوز دارویی که مصرف کرده اید در یکی از سه حالت بیهوشی حداقل، متوسط و عمیق قرار خواهید گرفت؛ البته در هر حالت که باشید بیدار هستید و فقط هوشیاری شما پایین آمده است. در واقع داروهای آرامبخش با بی حسی متفاوتند و مکملی برای داروهای بی حسی بشمار می آیند. هنگامی که با استفاده از آرامبخش خوراکی تحت درمان قرار گرفته اید، باید یک نفر برای بازگشت به منزل شما را همراهی کند؛ درضمن تا ۲۴ ساعت نباید رانندگی کنید.

آرامبخش اکسید نیتروژن

این روش نیز یک گزینه بسیار عالی برای انجام فعالیت های طولانی مربوط به دندان می باشد که نیاز به آرامبخش عمیق تری دارد. اصولا پزشکان در این شرایط  یک آرامبخش را با یک بی حسی موضعی ترکیب کرده و برای بیمار استفاده می کنند. 

در این روش دندانپزشک شما یک بی حسی موضعی را با اکسید نیتروژن که به “گاز خنده” نیز معروف میباشد، ترکیب کرده و شما دارو و گاز را از طریق ماسک تنفس می کنید. ماسک در طول مدت عمل روی پوست شما باقی می ماند و شما در طول عمل هوشیار خواهید ماند. تاثیر این نوع از آرامبخش ۳ تا ۵ دقیقه پس از برداشتن ماسک از بین می رود.

بیماران در این شرایط اغلب احساس سوزن سوزن شدن یا شناور شدن دارند و هیچ دردی را احساس نمی کنند . توصیه می شود که پیش از استفاده از این روش غذا نخورید تا خطر استفراغ را کاهش دهید.

دندانپزشکی با بیهوشی

آرامبخش ( IV )

با ابداع دندانپزشکی بیهوشی، گزینه ای برای انگیزه دادن و تشویق افراد به وجود آمد تا افراد فراری از دندانپزشکی با اطمینان خاطر قدم در مراکز دندانپزشکی گذاشته و مشکلات دهان و دندان خود را رفع کنند. 

آرامبخش داخل وریدی که به عنوان آرامبخش گرگ و میش هم شناخته می شود، به روش تزریق وارد بدن شما شده و فورا اثر می کند. این نوع از بیهوشی شما را در طول جراحی در حالتی امن، آرام و راحت قرار می دهد. این روش موثرترین راه برای کاهش آگاهی و اضطراب حین اعمال دندانپزشکی است.

در این شرایط بیمار از نظر جسمی هوشیار است اما کاملا از عمل دندان پزشکی بی اطلاع خواهد بود. 

 • از داروهای آرام بخش برای چه کسانی استفاده میشود؟
 • افرادی که از دندانپزشکی هراس دارند
 • افرادی که حساسیت دندانی دارند
 •  افرادی که ترس از آمپول دارند
 • افرادی که دندان های شان آسیب شدیدی دیده است
 • کودکان کم سن و سال که همکاری نمی کنند
 • افرادی که به عارضه های پزشکی خاصی مبتلا هستند
 • بیمارانی که مبتلا به فلج مغزی هستند
 • افرادی که مشکلات دندان های پیچیده دارند

بیهوشی عمومی در دندانپزشکی

در این روش برای بیهوش کردن بیمار از آرام بخشهای داخل وریدی استفاده می‌شود؛ البته به دلیل اینکه بیمار باید بیهوشی عمیق تری را تجربه کند، از دوز بالاتری از آرام بخش برای او استفاده می‌کنند. به طور کلی بیهوشی عمومی برای روشهای طولانی و پیچیده‌تری مانند کشیدن دندان عقل، کاشت ایمپلنت و جراحی‌های دندانهای بزرگ استفاده می شود. ریسک و خطر بیهوشی عمومی از بیهوشی آرام بخش و بی حسی موضعی بیشتر می باشد.

در ویدیو زیر دکتر امیر حدائق درباره مراقبت های قبل و بعد از بیهوشی صحبت می کنند.

 

بیهوشی عمومی برای چه کسانی مناسب است؟

کشیدن دندان با بیهوشی

افرادی که ناتوانی های رشدی و معلولیت های خاص دارند

افرادی که بدنشان به آرامبخش پاسخ گو نیست.

افراد یا کودکانی که نمی توانند بدن خود را ثابت نگه دارند.

افرادی که اضطراب غیرقابل کنترل در مورد اقدامات دندانپزشکی دارند.

داروهایی که برای بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار میگیرد؟

افرادی که نباید از روش بیهوشی استفاده کنند

 • افرادی که سابقه سکته مغزی دارند
 • افرادی که آلزایمر دارند
 • افرادی که دارای عفونت یا زخم دهان هستند
 • افراد چاقی که دچار تشنج شده اند
 • افرادی که دارای مشکلات کلیوی، ریوی و قلبی هستند، این افراد باید قبل از انجام بیهوشی توسط متخصص قلب معاینه شوند.
 • افرادی که فشار خون بالا دارند
 • افرادی که از داروهای خواب آور یا مخدر استفاده می کنند
 • کودکانی که دچار اختلالات رفتاری هستند

دندانپزشکی با بیهوشی برای کودکان

دندانپزشکی با بیهوشی کودکان

در گذشته مشکلات دهان و دندان کودکان برای والدین یک دردسر بسیار بزرگ بشمار می آمد؛ زیرا کودکان به خاطر درد ناشی از دندانپزشکی به سختی راضی به انجام آن میشدند.استرس و ترس از دندانپزشکی در کودکان بسیار شایع است؛ البته خوشبختانه امروزه با روشهای پیشرفته ی بیهوشی، دندانپزشکی کودکان بسیار آسان تر شده است و میزان نگرانی والدین و کودکان را کاهش داده است. در ضمن بهتر است که پیش از انجام عمل بیهوشی برای کودک خود با دندانپزشک مربوطه مشاوره کرده و از مزایا و معایب این روش مطلع شوید.

گفتنی است، بخش کودکان مهرآوید به عنوان یکی از برترین کلینیک دندانپزشکی کودکان با بیهوشی در تهران شناخته می شود و متخصصان مجربی در این بخش فعالیت می کنند.

درباره بیهوشی کودکان برای دندانپزشکی به طور مفصل در پستی صحبت کردیم.

 

کاشت دندان با بیهوشی

ایمپلنت دندان یک روش بسیار عالی برای جایگزینی دندان از دست رفته ی افراد می باشد. گاهی بی دندانی آنها به یک دندان ختم نمی شود و گویای از دست رفتن چند دندان است که موجب استرس و نگرانی در بسیاری از افراد می شود. البته برای این نگرانی و اضطراب، راه حلی به نام سدیشن یا همان ایمپلنت با بیهوشی وجود دارد.
نوع دیگری از ایمپلنت با بیهوشی نیز وجود دارد که سدیشن فوری نام دارد؛ به این معنی که دندانپزشک مربوطه پس از برداشتن ریشه دندان به سرعت بیمار را بیهوش کرده و ایمپلنت تیتانیومی را در فک قرار می دهد. سپس منتظر میماند تا استخوان به ایمپلنت جوش خورده و تاج آن را قرار دهد.

هزینه دندانپزشکی با بیهوشی

عوارض دارو بیهوشی

در حال حاضر هزینه بیهوشی دندانپزشکی بزرگسالان در  مهرآوید که بهترین کلینیک دندانپزشکی شرق تهران است، بین 5 تا 8 میلیون تومان است.

سخن پایانی

سعی کردیم تا به شما عزیزان اطلاعات کاملی درباره‌ی دندانپزشکی تحت بیهوشی بدهیم. در این مطلب ، ابتدا به معرفی دندانپزشکی با بیهوشی پرداختیم. این روش پزشکی که با استفاده از بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام می‌شود، به بیمارانی که دارای ترس یا اضطراب شدید در مراجعه به دندانپزشک هستند، کمک می‌کند تا به راحتی و بدون استرس از خدمات دندانپزشکی استفاده کنند. همچنین، این روش برای بیمارانی که نیاز به عمل جراحی دندانی دارند، بسیار مفید است.

 

در ادامه، به بررسی مزایا و معایب دندانپزشکی با بیهوشی پرداختیم. از جمله مزایا می‌توان به این اشاره کرد که با استفاده از بیهوشی، بیماران می‌توانند بدون درد و ناراحتی از خدمات دندانپزشکی استفاده کنند. همچنین، این روش برای کاهش ترس و اضطراب بیماران بسیار مؤثر است.

در نهایت، ما پیشنهاد می‌دهیم قبل از استفاده از دندانپزشکی با بیهوشی، با دندانپزشک خود مشورت کنید و تمام سوالاتتان را از او بپرسید. همچنین، حتماً از تجربه‌ی دیگران که قبلاً از این روش استفاده کرده‌اند، استفاده کنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

 

سوالات رایج

دندانپزشکی با بیهوشی چیست؟

بیهوشی به معنی کمبود یا از دست دادن احساس است، که می‌تواند با هوشیاری یا بدون هوشیاری باشد. در این روش، برای بیمار، توسط متخصص به صورت کامل بیهوشی انجام شده و از طریق دستگاه تنفس آن انجام می شود.

انواع بیهوشی دندانپزشکی به چند صورت می باشد؟

بی حسی موضعی، بیهوشی آرام بخش و بیهوشی عمومی.

چه کسانی نباید بیهوش شوند؟

بیمارانی با سابقه حساسیت به داروی بیهوشی، افرادی که فشار مغز آنها بالا رفته، افراد مبتلا به بیماری گلوکوم حاد، خانم های باردار، افراد مبتلا به مشکلات ریوی شدید مانند آسم و…

عوارض بیهوشی دندانپزشکی بزرگسالان چیست؟

از عوارض بیهوشی دندانپزشکی بزرگسالان میتوان، تهوع ، استفراغ ، گیجی، مشکلات تنفسی در حین یا بعد از جراحی و گلودرد را نام برد.

۲۰ دیدگاه در “دندانپزشکی با بیهوشی

 1. شقایق محمدی می گوید:

  پدرم بیماری قلبی داره و امکان بیهوشی بهگفته پزشک وجود ندازه امکاش هست از بی حسی قوی برای کشیدن دندان و ایمپلنت استفاده بشه یا این هم عوارض خودش رو داره

 2. علیرضا می گوید:

  سلام وقتتون بخیر.آیا برای افرادی ک ادراک ندارن هم تحت سدیشن انجام میدین مثلا مادر من هایپوکسی مغزی شد چندسال پیش الان حس میکنیم دندون درد داره و خیلی اذیته ولی شهرستان جایی نیست دندونش رو بکشیم.۶۸سالشونه و یکی از دندونهای اسیابشون معلومه قشنگ خراب شده.اگهامکان انجامش رو دارید میتونیم از پزشک مغزواعصابشونم مشاوره بگیریم ب جهت سابقشون.
  بعدی سوال دیگم داشتم ازین دستگاهها ک بعد کشیدن دندان لیزرمیزنه ک خونریزی نداشته باشه هم دارید آیا؟ ممنون میشم کمکمون کنید با تشکر

 3. وحید می گوید:

  سلام من خیلی ترس از دندان پزشکی دارم و الان ۲۷سالمه و تموم دندان هام خراب شده و می‌خوام بدونم میشه با بیهوشی همرو کشید
  ۰۹۱۳۵۹۵۸۳۰۳

 4. علی می گوید:

  سلام. ۴عدد دندان دارم که باید با جراحی کشیده شوند. فوبیای زیادی دارم. میخوام از روشی استفاده کنم که اصلا متوجه نشم. چه پیشنهادی دارید؟ خیلی میترسم. علی هستم ۴۸ ساله. در ضمن آیا بیمه نیروهای مسلح را قبول می کنید و هزینه کشیدن این ۴ عدد دندان چند میشه حدودا؟ ممنون از پاسخگویی.

  • وحید جزایری می گوید:

   سلام وقتتون بخیر. میتونین از دندانپزشکی تحت بیهوشی استفاده کنین. برای مشاوره لطفا در قسمت رزرو نوبت شماره تون رو بفرمایید تا باهاتون تماس بگیریم

 5. محسن می گوید:

  سلام آیا امکان بیهوشی کامل برای کشیدن کل دندانها وجود دارد ممنون میشم راهنمای کنید
  ۰۹۱۳۹۸۱۱۷۲۰غفاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *