دلایل بوی بد دهان بعد از لمینت دندان چیست؟

بوی بد دهان بعد از لمینت

 لمینت زیبایی دندان یکی از روش‌های امروزی بسیار مهم در دندانپزشکی زیبایی میباشد، لمینت پوسته های نازکی هستند که بر اساس نیاز فرد توسط مواد رنگی طراحی می‌شود و به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه، طول دندان ها و بهبود ظاهری آنها به سطح جلویی دندان چسبانده می‌شود. لمینت دندان، مانند دندان های اصلی است و باید به صورت مرتب مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و به پزشک متخصص مراجعه کنید تا اگر دندانپزشک هر نشانه کوچکی از خرابی را پیدا کرد، آن را تحت درمان قرار دهد. برخی از افراد از بوی بد دهان خود بعد از لمینت ناراضی هستند و به دنبال علت این بوی بد هستند، لمینت دندان به خودی خود باعث بوی بد دهان نمی شود، اما دلایلی وجود دارد که باعث ایجاد بوی بد دهان پس از لمینت می شود. در این مقاله در مورد این دلایل و راههای پیشگیری از آنها مطالبی خواهیم گفت، پس با ما همراه باشید.

 دلایل بوی بد دهان بعد از لمینت دندان چیست؟

۱- عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

 پس از نصب لمینت باید بیشتر از قبل بهداشت دندان ها را رعایت کنید، شایع ترین علت بوی بد دهان با لمینت زیبایی، بهداشت نامناسب دهان است که می تواند باعث تجمع باکتری های دهان در داخل و اطراف دندان های شما شود، برخی از این باکتری ها بی هوازی هستند، یعنی به جای اکسیژن گوگرد را تنفس می کنند؛ بنابراین تعداد زیادی ترکیبات گوگردی بدبو در دهان شما تولید می کنند. 

برای جلوگیری از چنین اتفاقی مطمئن شوید که اطراف لمینت و دندان های طبیعی  خود را به درستی تمیز میکنید، از مسواک دو بار در روز، نخ دندان، خمیر دندان غیر ساینده استفاده کنید، بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید،دهان خود را با دهانشویه ضدعفونی کنید، مسواک خود را هر دو یا سه ماه یکبار عوض کنید، اگر با انجام این کارها مشکل بوی بد دهان برطرف نشد، می توانید بهداشت را به عنوان علت بوی بد دهان رد کنید.

۲- بیماریهای لثه (پریودنتال)

 یکی دیگر از دلایل بوی بد ناشی از لمینت زیبایی بیماری لثه است، برخی از افراد به دلیل عوامل ژنتیکی یا وضعیت سلامتی مانند دیابت، در معرض بالای بیماری لثه قرار دارند، همچنین در برخی موارد دندانپزشک بدون بررسی لثه ها و موارد لازم و با بی دقتی لمینت را روی دندان نصب می کند که در این حالت فاصله بین لثه با لمینت زیاد است و باعث تجمع باکتری ها، بوی بد دهان، عفونت لثه و پوسیدگی دندانها میشود. نصب لمینت باید با کیفیت و دقت کافی و توسط پزشک متخصص انجام گیرد و تمامی استاندارد‌ها از جمله رعایت فاصله لثه با لمینت، تراشیدن به اندازه مینای دندان برای کاشت لمینت و … رعایت شود تا از مشکلات جدی تر جلوگیری شود. اگر لثه های اطراف لمینت قرمز، ملتهب و حساس شده اند، می تواند یک علت احتمالی بیماری لثه باشد، که منجر به عقب نشینی لثه و از دست دادن دندان میشود.

دلایل بوی بد دهان بعد از لمینت دندان چیست؟
دندانپزشکی مهرآوید

۳- پوسیدگی دندان 

 لمینت ها از یک سطح دندان محافظت می کنند اما از بقیه قسمتهای دندان محافظت نمی کند و همچنان احتمال پوسیدگی و ایجاد حفره در آنها وجود دارد. لمینت باید توسط متخصص نصب شود چرا که عدم نصب صحیح لمینت روی دندان ها می تواند سبب پوسیدگی دندان شود، هنگامی که باکتری های بی‌هوازی روی دندان ها تجمع می‌کنند، به مرکز دندان نفوذ کرده و به ریشه عصبی آن آسیب وارد می‌کند. در صورتی که دندان زیر لمینت پوسیده شده باشد باید حتما آن را پر کنید، هرگونه پوسیدگی می تواند منجر به برداشتن لمینت و تعویض آن گردد.

۴- مصرف دخانیات

 مصرف دخانیات به خصوص سیگار، علاوه بر بد رنگ کردن لمینت، یکی از دلایلی است که باعث خرابی و پوسیدگی دندان، عفونت لثه و در نتیجه بوی بد دهان می شود، همچنین با مصرف دخانیات احتمال ابتلا به بیماری لثه و بوی بد دهان در فرد افزایش می یابد.

۵- استفاده از خوراکی های خاص و داروهای خاص

 در صورتی که خوراکی هایی که بوی تندی دارند مانند سیر یا پیاز و یا داروهایی که دهان را خشک میکند استفاده می کنید، حتماً باید دندان و زبان خود را مسواک بزنید و از دهانشویه استفاده کنید، در غیر این صورت احتمال ایجاد بوی بد دهان افزایش پیدا می کند. برای جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان پس از نصب لمینت، باید عادت های بد و سبک ناسالم زندگی را کنار بگذارید.

 البته در برخی موارد بیماری های خاص مانند: عفونت ریه، رفلاکس معده، دیابت، مشکلات کبد و کلیه باعث ایجاد بوی بد دهان می شود و چون همزمان با نصب لمینت به وجود آمده است، اشتباهاً به نصب لمینت دندان نسبت داده می شود.

۶- لمینت های نامناسب

اگرشما بهداشت دهان و دندان و مراقبت های دوره ای از لمینت خود را رعایت میکنید ولی همچنان از بوی بد دهان خود شکایت دارید، احتمالا مشکل از تناسب ضعیف لمینت دندان است، لمینت باید به خوبی و بدون برآمدگی، شکاف، نقص  و از جنس خوب و مناسب روی دندان های طبیعی قرار بگیرد تا کارایی مناسب و بدون مشکل و به راحتی دندان های طبیعی داشته باشد، در غیر اینصورت با تجمع باکتری ها در اطراف لمینت، بوی بد دهان و پوسیدگی دندان ایجاد می‌شود. 

بوی بد دهان بعد از لمینت
بوی بد دهان

نتیجه گیری

 در صورتی که لمینت زیبایی توسط دندانپزشک مجرب روی دندان های شما قرار داده شود و شما عادات صحیح بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، آسیبی به دندان های شما نمی رساند و باعث ایجاد بوی بد دهان نمیشود، پس برای جلوگیری از بوی بد دهان بعد از لمینت و اصلاح طرح  لبخند به کلینیک مهرآوید مراجعه کنید ، چرا که پزشکان حرفه ای و با تجربه ای در زمینه لمینت زیبایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .