درمان دندان درد فوری در خانه

برای دندون درد چیکار کنیم

برای درمان دندان درد هیچ راهی بهتر از مراجعه به دندانپزشک در اسرع وقت وجود ندارد. اما وقتی نمی‌توانید فورا به متخصص مراجعه کنید، ممکن است مجبور شوید دندان دردتان را برای مدتی تحمل کنید.

برای کاهش ناراحتی تا وقتی که نوبت ویزیت‌تان شود، می‌توانید برای درمان دندان درد خود از روش‌های بی‌خطرِ زیر استفاده کنید.

درمان دندان درد؛ درک انواع دردها و تفاوت‌شان

رفع دندان درد فوری

پیش از اینکه ببینیم باید برای دندان درد چکار کنیم، اجازه دهید چهار دسته اصلی دندان درد و رایج‌ترین دلایل آنها را کوتاه بررسی کنیم:

1- درد ثابت و مداوم

این نوع دندان درد تیز یا حاد نیست، اما به طور مداوم شما را آزار می‌دهد. رایج‌ترین دلایل چنین دردهایی اینها هستند:

 • گیر کردن غذا بین دندان‌ها یا لثه‌ها
 • آبسه دندان
 • دندان قروچه (براکسیسم)

درمان دندان درد در این حالت می‌تواند به سادگیِ مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن باشد. البته اگر دندانپزشک آبسه دندان یا دندان قروچه را به عنوان علت تشخیص داد، باید سراغ درمان‌های تخصصی برای معکوس کردن این مشکلات رفت.

2- دندان درد شدید

رفع دندان درد فوری

اگر درد شدید دارید، به پاسخ‌های گوگل برای سوال “برای دندون درد چیکار کنیم” اکتفا نکنید و سریعا به متخصص مراجعه کنید. چون درد شدید معمولا به کمک فوری دندانپزشک احتیاج دارد.

این نوع ناراحتی بیشتر به دلیل شل بودن پرکردگی دندان‌هاست، که باعث می‌شود قسمت‌های حساس و آسیب‌دیده دندان به راحتی تحریک شوند. سایر دلایل دندان درد عبارت‌اند از:

 • شکستگی دندان
 • پوسیدگی دندان
 • ترک خوردن مینای دندان
 • ایجاد حفره روی دندان (در اثر پوسیدگی)

 

برای دندان درد چی خوبه

3- حساسیت به سرما یا گرما

آیا زمانی که یک نوشیدنی سرد می‌نوشید یا غذای داغ میل می‌کنید، دندان‌تان درد می‌گیرد؟ اگر بله، این احتمال وجود دارد که مینای دندان شما ساییده شده باشد.

اگر مشکل جدی نباشد، برای درمان دندان درد فوری در این حالت کافی‌ست چیزهای خیلی سرد یا خیلی داغ را نخورید، و از خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید.

اما اگر دردی که حس می‌کنید بیشتر از 30 ثانیه ادامه دارد، می‌تواند نشانه مشکل جدی‌تری باشد. مسائل زیر می‌توانند منجر به حساسیت شدید به سرما یا گرما شوند:

 • پوسیدگی دندان
 • شکستگی دندان
 • فرسوده یا شل شدن پرکردگی دندان
 • بیرون‌زدگی و دیده شدن ریشه دندان
 • بیماری لثه

4- دندان درد ضربان‌دار

درد شدید و ضربان‌دار هم باید سریعا توسط متخصص رسیدگی شود، و روش‌های درمان دندان درد خانگی به کار آن نمی‌آید. پس اگر درد دندان‌تان غیر قابل تحمل است، به اورژانس دندانپزشکی مراجعه کنید.

اگر مشکل فوری باشد (مانند تغییر رنگ و خونریزی لثه)، همان روز تحت درمان قرار خواهید گرفت. در غیر این صورت، می‌توانید برای یک روز دیگر نوبت بگیرید، و در این مدت درمان‌های خانگی دندان درد را که دندانپزشک توصیه می‌کند، امتحان کنید.

 

برای دندان درد چکار کنیم؟

روش‌های زیادی تحت عنوان “درمان دندان درد فوری” موجود هستند؛ اما تمام آنها نه موثر هستند و نه بی‌خطر. در ادامه چندین روش خانگی را به شما معرفی می‌کنیم که مطالعات علمی متعددی مفید بودن آنها را اثبات کرده‌اند.

1-میخک

محال است بپرسید برای دندون درد چیکار کنیم، و نام میخک را نشنوید. میخک شاید پرکاربردترین روش طبیعی برای دندان درد باشد. گاهی اوقات حتی می‌توان بوی میخک را در مطب دندانپزشک‌ها حس کرد. چون اسانس میخک در بسیاری از محصولات استفاده‌شده توسط متخصصان دندانپزشکی به کار می‌رود.

چندسال پیش، دانشمندان تأیید کردند که روغن میخک خواص باکتریایی و ضد درد دارد، و می‌تواند به درمان دندان درد فوری کمک کند.

یک میخک را له کنید و آن را روی دندان دردناک قرار دهید. همچنین، می‌توانید کمی روغن یا اسانس میخک را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را مستقیما روی دندان بگذارید. دقت کنید که آن را بیشتر از دو دقیقه مستقیما روی دندان نگذارید. در صورت استفاده طولانی‌مدت، اسانس می‌تواند باعث سوزش لثه‌ها شود.

برای اینکه احتمال این ریسک را کاملا از بین ببرید، سه تا چهار قطره از روغن را در نصف فنجان آب گرم بریزید و دهان خود را با آن بشویید. این روش امن‌تر است، اما ممکن است به اندازه روغن خالص برای درمان دندان درد فوری موثر نباشد.

 

درمان دندان درد فوری با روغن میخک

2-سیر

سیر یک گزینه عالی دیگر برای تسکین دندان درد است. اگر طعم قوی و بوی تند آن منصرف‌تان نمی‌کند، باید بگوییم این گیاه بی‌نظیر خواص گوناگونی دارد (مثلا آنتی باکتریال است) که آن را برای درمان دندان درد خانگی به کاندید خوبی تبدیل می‌کند.

برای تسکین دندان‌تان با استفاده از سیر، یک حبه را از وسط نصف کنید و یکی از نیمه‌ها را روی لثه دندان آسیب دیده بمالید. همچنین، می‌توانید یک حبه سیر را روی دندان دردناک قرار دهید و سپس آن را بجوید. در آخر و برای از بین بردن طعم سیر دندان‌هایتان را مسواک خوب بزنید یا از دهان‌شویه استفاده کنید.

 

3-آب گرم و نمک

محلول آب گرم و نمک یک پاسخ قدیمی دیگر به این سوال است که برای دندان درد چی خوبه. آب نمک برای دندان درد به عنوان یک محلول ضد عفونی‌کننده عالی است؛ سریع آماده می‌شود؛ و اگر مشکوک به داشتن دندان عفونی هستید، گزینه خوبی برای درمان خانگی دندان درد است.

یک قاشق غذاخوری نمک را در آب جوش حل کنید، و هربار حداقل 30 ثانیه دهان خود را با مقدار کمی از محلول بشویید. از آب گرم و نمک برای تسکین گلودرد هم بسیار استفاده می‎شود، و پزشکان آن را به عنوان مکمل درمانی توصیه می‌کنند. در صوت زیر متخصصان ما در مهرآوید در این باره بیشتر صحبت کردند.

4-نعنا فلفلی

اسانس موجود در برگ نعنا فلفلی دارای خواص ضد عفونی‌کننده و ضد التهابی قوی است. بنابراین، می‌توان از آن به عنوان درمان خانگی دندان درد برای تسکین التهاب استفاده کرد. نعنا فلفلی طعم خوبی هم دارد که آن را به گزینه‌ای مناسب برای کودکان بالای پنج سال تبدیل می‌کند.

برای استفاده صحیح از نعنا فلفلی، یک قاشق چای‌خوری از برگ‌های آن در یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید بیست دقیقه خیس بخورند. با محتویات همین یک فنجان، سه‌بار در روز هرمرتبه 30 ثانیه، دهان‌تان را بشویید.

اگر نمی‌توانید برگ نعنا فلفلی را تهیه کنید، می‌توانید چای کیسه‌ای آن را خیس کنید و روی دندان دردناک قرار دهید.

 

درمان خانگی دندان درد با نعنا فلفلی

5-زنجبیل و بره موم

چای زنجبیل خواص تسکین‌دهنده و ضد التهابی دارد. بره موم هم دارای اثر درمانی و ضد باکتریایی است. تصور می‌کنیم حالا می‌دانید باید برای دندون درد چکار کنیم. ترکیب این دو ماده راهی عالی برای تسکین درد و پاکسازی ناحیه ملتهب است.

برای تهیه این دهانشویه طبیعی، پنچ قطره بره موم را به یک فنجان چای زنجبیل اضافه کنید و سپس دوبار در روز دهان‌تان را با این ترکیب بشویید.

بد نیست اشاره کنیم که زنجبیل یکی از موادی است که از آن برای سفید شدن دندان فوری استفاده می شود؛ در این لینک بیشتر درباره ی آن صحبت کردیم.

 زنجبیل به دلیل اینکه دارای خواص ضدالتهابی بوده، می‌تواند بافت دندان شما را سالم نگه دارد و دندان‌هایی سفید برایتان به ارمغان بیاورد.

می‌توانید از ریشه زنجبیل استفاده کنید و آن را به دندان بمالید. حتی می‌توانید پودر زنجبیل را با کمی پودر مرزه مخلوط کنید و با کمی آب خمیری را تولید کرده و با انگشت یا مسواک نرم بر روی دندان خود بمالید. البته برای استفاده از این سفید کننده دندان خانگی باید تحمل تندی زنجبیل را داشته باشید.

6-کمپرس یخ

بیشتر افراد پیش از اینکه بپرسند برای دندون درد چیکار کنیم، کمپرس یخ را امتحان می‌کنند. منطقی‌ست. یخ به تسکین سریع درد دندان کمک می‌کند، چون گیرنده‌های درد را بی حس می‌کند.

برای امتحان این روش، باید کیسه یخ را روی صورت‌تان و نزدیک به ناحیه دردناک قرار دهید. مراقب باشید که پوست‌تان نسوزد. کمپرس باید به مدت 15 دقیقه روی ناحیه ملتهب بماند. این فرآیند را می‌توانید تا سه یا چهاربار در روز تکرار کنید.

 

7-عصاره وانیل

وانیل یک ضد التهاب طبیعی دیگر است که می‌تواند برای درمان دندان درد خانگی مفید ظاهر شود. کافی‌ست مقدار کمی از آن را روی انگشت خود یا یک گوش پاک‌کن قرار دهید، و چندبار در روز آن را روی ناحیه دردناک بمالید.

درمان دندان درد خانگی با عصاره وانیل

8- آبغوره

درمان فوری دندان درد با آبغوره یکی از راه‌های ایده‌آل برای استفاده است. برای این کار به ‌چند قاشق آبغوره و یک قاشق نمک نیاز دارید. نمک را در آبغوره موجود حل کنید و اجازه دهید با جوشیدن بر روی گاز، به‌خوبی با یکدیگر ترکیب شوند. سپس محلول را کناری بگذارید تا سرد شده و آماده استفاده شود. چند بار محلول سرد را درون دهان خود به‌خوبی بچرخانید و اجازه دهید همه دندان‌های شما با آن آغشته شود. به‌این‌ترتیب به‌سرعت درد شما تسکین پیدا خواهد کرد.

داروهای بدون نسخه

داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن التهاب را هدف قرار می‌دهند، و در می‌توانند تا حدودی درد را تسکین دهند. استفاده متناوب از استامینوفن (تیلنول) و ایبوپروفن (ادویل) می‌تواند به درمان دندان درد فوری بیشتر هم کمک کند. همچنین مصرف قطره های گیاهی مثل دنتول نیز باعث تسکین دندان درد فوری می شود.

درمان دندان درد خانگی فوری بزرگسالان با دنتول

بالا بردن سر

این روش هرچند دقیقا یک درمان خانگی برای دندان درد نیست، اما ناراحتی شما را تا حد زیادی کنترل می‌کند. وقتی دندان درد دارید، به خواب رفتن مشکل می‌شود. چون وقتی دراز می‌کشید، فشار خون به سر افزایش می‌یابد. موقع خواب سرتان را با بالش بالا نگه دارید، یا در صورت امکان روی صندلی بخوابید.

درمان دندان درد فوری نزد دندانپزشک

درمان دندان درد نزد پزشک

در این مطلب سعی کردیم علمی‌ترین و مفیدترین پاسخ‌ها به سوال برای دندان درد چی خوبه را برای شما گردآوری کنیم. امیدواریم روش‌هایی که مرور کردیم، درد و التهاب شما را تا خوبی تسکین دهد. اگر دوباره درد خود را نشان داد یا بهتر نشد، حتما به متخصص مراجعه کنید. مخصوصا اگر درد شدید، تیز و ضربان‌داری را حس می‌کنید.

متخصصان کلینیک «مهرآوید»، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند، حتما در صورتی که درد دندانتان ادامه دار بود به متخصصان مرکز مراجعه کنید تا نسبت به رفع مشکل شما اقدام شود.

 

سوالات رایج

برای دندان درد چکار کنیم؟

اگر دچار دندان درد شدید و نتوانستید سریعا به پزشک مراجعه کنید، میتوانید با انجام کارهای درمان خانگی دندان درد را کاهش دهید.

چه چیزی برای درمان دندان درد خوب است؟

برای رفع دندان درد فوری میتوانید از قطره میخک، محلول آب نمک ، سیر، کمپرس یخ ، مسکن دندان درد فوری و … استفاده کنید

برای دندان درد بچه ها چی خوبه؟

برخی از روش هایی که برای درمان دندان درد خانگی فوری بزرگسالان گفتیم مثل غرغره آب نمک یا کمپرس یخ برای کودکان نیز مناسب است، در مطلب رفع دندان درد کودکان به روش های دیگری نیز اشاره کردیم.

۳ دیدگاه در “درمان دندان درد فوری در خانه

 1. حمیدرضا می گوید:

  توی روش های خانگی یکی سیر خیلی جوابه ، یعنی من از دندون درد شدید داشتم میمردم سیر گاز زدم مثل اب روی اتیش بود، دنتول هم یه بار استفاده کردم ، یکم تیزه و زبون رو اذیت میکنه ولی تاحدودی موثر بود در تسکین دندان درد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .