درمان دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

بیهوشی کودک

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا آرام‌بخشی یکی از روش‌های دندانپزشکی است که خیلی از والدین بخاطر ترس کودکان از دندانپزشکی ترجیح می‌دهند از این روش استفاده شود. کودکان هم بنا به دلایلی همچون سن کم، ناتوانی جسمی و ذهنی و اضطراب‌های شدید نمی‌توانند با دندانپزشک همکاری کنند و اگر خدمات دندانپزشکی آنها بدون بیهوشی انجام شود خاطره بدی از دندانپزشکی در ذهن آنها باقی می‌ماند و تمام عمر او را تحت تاثیر قرار می‌دهد به همین دلیل از روش بیهوشی استفاده می‌شود.

برای چه کودکانی درمان دندانپزشکی با بیهوشی انجام می شود؟

بیهوشی در دندانپزشکی انواع مختلفی دارد با این روش به مغز سیگنال‌هایی فرستاده می‌شود و بیمار درد را حس نمی‌کند و برخی حرکات و فشارها احساس می‌شود. دندانپزشک انتخاب می‌کند که کدام روش برای کودک شما مناسب‌تر است. کودکانی که کاندیدای بیهوشی در دندانپزشکی می‌شوند عبارتند از:

 

  • کودکان زیر سه سال که نمی‌توانند به علت سن کم با دندانپزشک همکاری کنند.
  • بیمارانی که با اینکه سن بالایی دارند اما چون مشکلات ذهنی و جسمی دارند نمی‌توان آنها را روی یونیک نشاند.
  • کودکانی که به دلیل حمایت بیش از اندازه والدین خودرای و لوس هستند و حاضر به نشستن روی یونیک نیستند.
  • تعداد دندان‌های کودک برای ترمیم و روکش زیاد است و والدین فرصت کافی برای آوردن کودک نزد دندانپزشک ندارند که البته این روش از سوی دندانپزشک توصیه نمی‌شود.

بیهوشی نوزادان

مزایای دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

در این روش کودک در تمام مراحل خواب است و تمامی مراحل از رادیوگرافی تا پرکردن، عصب‌کشی، روکش دندان و… همزمان و در یک جلسه و بدون اینکه کودک آسیب ببیند یا بترسد انجام می‌شود. چون وقتی دندانپزشک در حال ارائه خدمات دندانپزشکی است اگر بیمار درد را حس کند، ممکن است حرکتی انجام دهد و اگر متخصص با ابزارهای تیز و خطرناک کار می‌کند، ممکن است دستش تکان بخورد و به بیمار صدمه بزند که با بیهوشی این خطر وجود ندارد؛ به همین دلیل از مزایای دندانپزشکی با بیهوشی به شمار می‌رود.

 

معایب بیهوشی در دندانپزشکی

طبق بررسی‌ها عوارض بیهوشی برای کودکان زیر ۴ سال خطرناک است و ممکن است مشکلات روانشناختی یا بیش فعالی پیدا کند. اگر مجبور شدید از این روش استفاده کنید سعی کنید دو بار از این روش استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است کودک شما با اختلال در خواندن و نوشتن و حل مسائل ریاضی مواجه شود. مدت زمان بیهوشی در دندانپزشکی کودک نیز از اهمیت خاصی برخوردار است و تا دو ساعت کودک را خطری تهدید نمی‌کند اما اگر بیهوشی از سه ساعت بیشتر طول بکشد ممکن است به سلول‌های مغزی او آسیب برسد. البته با امکانات و سیستم‌های مانیتورینگ جدیدی که امروزه در اتاق عمل موجود است میزان عوارض کاهش پیدا کرده است‌. از معایب دیگر این روش می‌توان به هزینه بالای آن اشاره کرد؛ چرا که با این روش هزینه‌های دیگر همچون هزینه اتاق عمل، متخصص بیهوشی و بیمارستان هم اضافه می‌شود. 

بیهوشی کودکان

در دندانپزشکی با بیهوشی باید به چه مواردی توجه کنید؟

قبل از انجام بیهوشی در دندانپزشکی لازم است به مواردی توجه کنید که به قرار زیر هستند:

 

  • استفاده از روش بیهوشی و سدیشن از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است به همین دلیل باید این کار توسط متخصص دندانپزشک کودکان انجام شود.
  • باید توجه کنید که کیفیت دستگاه‌ها، نظافت و ضدعفونی کردن وسایل و ابزاری که به منظور بیهوشی برای دندانپزشکی کودکان استفاده می‌شود اهمیت خاصی دارد.
  • شما باید در جلسه مشاوره قبل از انجام بیهوشی کودک همه مشکلات کودک را به پزشک بگویید و اگر کودک شما سرما خورده باشد یا آلرژی داشته باشد موضوع را با دندانپزشک در میان بگذارید .
  • دندانپزشک به شما دستوراتی می‌دهد که بعد از بیهوشی باید رعایت کنید. 

سخن پایانی

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یکی از روش‌هایی است که در دندانپزشکی کاربرد دارد و در مواقع خاصی پیشنهاد می‌شود. اگر کودک شما هم از دندانپزشکی می‌ترسد توصیه می‌کنیم با مراجعه به کلینیک مهرآوید و بررسی توسط دندانپزشک کودکان، در صورت لزوم از این روش بهره‌مند شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از هزینه با ما تماس بگیرید یا به وب‌سایت ما مراجعه کنید.  

دندانپزشکی کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *