بیماری فلوروزیس چیست و چه زمانی ایجاد می شود؟

علایم فلوروزیس

فلوراید یک عنصر ضروری برای دندان های سالم است. قدرت مینای دندان را افزایش می دهد و از پوسیدگی دندان محافظت می کند. اما قرار گرفتن بیش از حد آن  در هنگام رشد دندان ها، می تواند منجر به فلوروزیس دندانی شود که عارضه ای  کاملاً ناخوشایند است. واضح ترین علامت فلوروزیس تغییر رنگ یا لکه های سفید روی دندان است.

اهمیت فلوراید تراپی از زبان دندانپزشک کودکان:

اگر می‌خواهید نوزاد یا فرزندتان دندان‌های سالمی داشته باشد اما نگران تاثیرات  بیش از حد فلوراید هستید، این مقاله  به همه سوالات شما پاسخ می دهد. ما در مورد تعریف فلوروزیس دندانی، علت آن و نحوه شناسایی آن صحبت خواهیم کرد. همچنین به برخی از درمان‌ها و راه‌های جلوگیری از لکه‌های سفید روی دندان‌ها در اثر مصرف بیش از حد فلوراید اشاره خواهیم کرد.

 

فلوروزیس دندان چیست؟

فلوروزیس دندان(Dental fluorosis) یک ناهنجاری است که در اثر مصرف زیاد فلوراید ایجاد می شود .  این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که در دوران رشد دندان‌ها در کودکی از فلوراید بیش از اندازه برای کودک استفاده  شود. تاثیر فلوروزیس بر ظاهر دندانها، بسته به شدت آن می باشد و به اشکال مختلفی روی دندان نمایان می شوند. 

 

علائم ناشی از فلوروزیس دندانی

 • خطوط سفید ابری
 • لکه ها یا علائم روی دندان ها دندان هایی با ظاهر گچی 
 • تغییر رنگ زرد یا قهوه ای
 • بی نظمی های سطحی 
 • حفره های قابل مشاهده در مینای دندان

 آیا بهداشت دهان و دندان در ایجاد فلوروزیس نقش دارد؟

فلوروزیس دندانی یکی از معدود بیماری های دندانی است که ربطی به بهداشت نامناسب دهان و دندان ندارد. این عارضه  تنها زمانی رخ می‌دهد که دندان‌ها در زیر لثه در حال رشد هستند  و میزان  فلورایدی که از طریق غذا  می‌خوریم و یا از طریق آب یا نوشیدنی ها می نوشیم، بیش از حد نیاز به بدن وارد شود.

خوشبختانه، اکثر موارد مربوط به فلوروزیس خفیف هستند و صرفاً در زیبایی دندان دخیل هستند که تاثیر منفی بر مینای دندان ندارند. فلوروزیس نیز کاملاً قابل پیشگیری است، زیرا اقدامات متعددی وجود دارد که می‌توانید برای کنترل مصرف فلوراید در کودکان و کاهش خطر ابتلا به فلوروزیس در آنها انجام دهید.

درمان فلوروزیس دندان

فلوراید چیست و چه تاثیری بر دندانها دارد؟

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که ثابت شده است مینای دندان را تقویت می کند و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. اما فقط زمانی مفید است که در مقادیر صحیح مصرف شود. مصرف بیش از حد فلوراید می تواند به این معنی باشد که دندان ها و استخوان ها به درستی رشد نمی کنند.

فلوراید به بسیاری از خمیردندان ها و دهانشویه ها در غلظت های تایید شده اضافه می شود. همچنین در بسیاری از منابع آب (چه طبیعی و چه افزوده شده) و در بسیاری از غذاها وجود دارد. 

Dentaly :

Fluoride is an essential element for healthy teeth; it increases the mineralization of enamel and protects against decay

“فلوراید یک عنصر ضروری برای دندان های سالم است. این ماده معدنی مینا را افزایش می دهد و از پوسیدگی محافظت می کند”

چگونه کودکان دچار فلوروزیس دندانی می شوند؟

 • مصرف آب با غلظت بالای فلوراید 
 • غذاهای آلوده به سطوح بالای فلوراید
 • بلعیدن خمیر دندان یا دهانشویه های حاوی فلوراید
 • مصرف مکمل های فلوراید زمانی که به اندازه کافی از منابع دیگر دریافت می کنید.

در ادامه توضیح خواهیم داد که برای محافظت در برابر این خطرات چه کاری می توانید انجام دهید.

فلوروزیس چه اثراتی بر سلامت دندان دارد؟

اگرچه فلوئوروزیس ظاهر زیبای دندان ها را تحت تاثیر قرار میدهد، خبر خوب این است که به ندرت بر عملکردهای اساسی دندان تاثیر می گذارد. افرادی که  به فلوروزیس متوسط ​​یا شدید مبتلا هستند به احتمال زیاد  دندان های حساس را تجربه می کنند و اگر ساختار مینای دندان آنها ضعیف شود، ممکن است در معرض خطر  پوسیدگی دندان  قرار بگیرند.

چه زمانی فلوروزیس ایجاد می شود؟

فلوروزیس در زمانی که دندان ها در حال رشد هستند، معمول تا ۸ سالگی که دندانها ی کودک از لثه بیرون بیایند، ایجاد می شود و اگر پس از رشد کامل دندان ها به طور مناسب درمان نشود، اثرات فلوروزیس می تواند بدتر شود.

فلوروزیس در کودکان

فلوروزیس در دندان های شیری باید توسط دندانپزشک در دندانپزشکی کودکان بررسی شود. کودکان تا حدود هشت سالگی در معرض خطر ابتلا به فلوروزیس هستند، یعنی زمانی که بیشتر دندان‌های آن‌ها به طور کامل رشد کرده‌اند (اما لزوماً رویش ندارند). 

هرچه کودک در دوران کودکی فلوراید بیشتری مصرف کند، احتمال ابتلا به فلوروزیس در دندان‌های او بیشتر است.

لکه های سفید روی دندان های شیری می تواند نشانه فلوروزیس در کودکان نوپا باشد و تشخیص زودهنگام آن بسیار مهم است. به این ترتیب، می توانید اقداماتی را برای تعدیل مصرف فلوراید در کودک خود قبل از آسیب بیشتر به دندان هایی که هنوز در حال رشد هستند، انجام دهید.

آیا فلوروزیس در بزرگسالان هم اتفاق می افتد؟

فلوروزیس به طور ناگهانی در بزرگسالی ظاهر نمی شود. بنابراین اگر لکه های سفیدی روی دندان های خود مشاهده کردید که قبلاً وجود نداشتند، احتمالاً به دلیل دکلسیفیکاسیون یا مشکل دیگری است که دندانپزشک شما می تواند تشخیص دهد.

با این حال، فلوروزیس که در دوران کودکی شروع شده است، اگر به درستی درمان و نظارت نشود، ممکن است در بزرگسالی بدتر شود. برای مثال، بزرگسالان مبتلا به فلوروزیس ممکن است دندان‌های حساسی داشته باشند و اگر مینای دندان‌شان در جاهایی آسیب دیده یا ضعیف شود، ممکن است مستعد پوسیدگی شوند.

درمان فلوروزیس دندان

انواع فلوروزیس دندانی

فلوروزیس دندان بسته به شدت عارضه به روش های مختلفی روی دندان ظاهر می شود. هر چه در کودکی بیشتر در معرض فلوراید قرار بگیریم، نوع فلوروزیس شدیدتر است. انواع فلوروزیس از خفیف تا شدید است که بر اساس ظاهر و سطح فیزیکی دندان طبقه بندی می شود.

فلوروزیس خفیف

فلوروزیس خفیف به صورت خطوط، لکه ها یا علائم سفید کدر یا مرواریدی بر روی سطح مینای دندان ظاهر می شود. این تغییر شکل ها می تواند در هر قسمت از دندان، از نوک دندان تا خط لثه ظاهر شود و ممکن است آنقدر خفیف باشند که فقط دندانپزشک بتواند آنها را تشخیص دهد.

فلوروزیس متوسط

در فلوروزیس متوسط، لکه های سفید، ظاهری گچی تر دارند که قسمت بیشتری از دندان ها را می پوشانند و بسیار راحت تر دیده می شوند. اگرچه این عارضه از نظر زیبایی شناسی خوشایند نیست، اما هیچ دردی ایجاد نمی کند و دندان همچنان می تواند به طور طبیعی عمل کند.

فلوروزیس شدید دندانی

فلوروزیس شدید می تواند به معنای آسیب دیدگی مینای دندان باشد. این جدی ترین نوع فلوروزیس است و علاوه بر ظاهر گچی، در بیشتر سطح دندان می تواند باعث ایجاد لکه های زرد یا قهوه ای شود. مینای دندان ممکن است خشن، شکننده یا حفره دار باشد و ممکن است قسمت هایی از آن به طور کامل از بین رفته باشد. 

روش های درمان فلوروزیس دندان

درمان فلوروزیس دندان

میکرو سایش یا پولیش

دندانپزشکان گاهی اوقات می توانند با استفاده از یک ساینده ملایم برای از بین بردن لایه بیرونی مینای دندان از شر لکه های سفید روی دندان خلاص شوند. کمی.

باندینگ دندان

اگر هیچ یک از گزینه های بالا مناسب نباشد، می توان از باندینگ دندان برای بهبود ظاهر دندان استفاده کرد. ممکن است دندانپزشک نیاز داشته باشد که ابتدا مقداری از ساختار دندان را بردارد و سپس با استفاده از یک ماده مانند رزین کامپوزیت که  همرنگ دندان است‌،  آن را دوباره بسازد. پوشش می تواند جزئی یا کامل باشد که در این صورت به آن ونیر کامپوزیت می گویند.

روکش ها

ونیرها شدیدترین راه برای رفع فلوروزیس در دندان هستند. پس از برداشتن هر گونه مینای آسیب دیده، دندانپزشک سطح دندان را با سوهان دادن آماده می کند و سپس یک روکش نازک چینی سفارشی را اعمال می کند. ونیرهای چینی زمانی که به خوبی انجام می شوند مانند دندان های طبیعی به نظر می رسند .

 

سوالات متداول

1- فلوروزیس چیست؟

فلوروزیس یک بیماری دندانی است که با ایجاد لکه‌های سفید روی سطح دندان‌ها مشخص می‌شود و معمولا در دوران کودکی و پس از رشد دندان‌های دائمی اتفاق می‌افتد.

2- راه درمان فلوروزیس دندان در کودکان چیست؟

پولیش، بلیچینگ، استفاده از روکش دندان و باندینگ دندان ها چند راه درمان ساده برای فلوروزیس دندانی می باشند.

۶ دیدگاه در “بیماری فلوروزیس چیست و چه زمانی ایجاد می شود؟

  • mehravidclinic می گوید:

   وارنیش همان فلوراید غلیظ شده است که به صورت ژل در آمده و از ۳ سالگی در مراکز بهداشت و مطب دندانپزشکی اطفال هر ۶ ماه یکبار برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است که پیش از استفاده از وارنیش فلوراید، به کودک خود غذای مناسب و آب آشامیدنی بدهید، زیرا تا یک ساعت پس از استفاده از وارنیش، کودک اجازه خوردن و نوشیدن را ندارد. همچنین پیش از انجام وارنیش حتما دندانهای کودک را مسواک بزنید؛ زیرا اگر دندانهای مورد نظر تمیز باشند، وارنیش بهتر عمل خواهد کرد‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .