علت دندان قروچه کودکان در خواب چیست؟

دندان قروچه کودکان

وضعیتی که به عنوان دندان قروچه کودکان یا بروکسیسم شناخته می شود، با اعمال فشار شدید بر روی دندان های بالا و پایین مشخص می شود. این وضعیت می تواند باعث مشکلات شدید سلامت دهان و دندان در کودکان و بزرگسالان شود. بیشتر مردم گاهی اوقات دندان قروچه می کنند، اما تحقیقات نشان داده است که کودکان بیشتر از بزرگسالان این کار را انجام می دهند.

دندان قروچه در کودکان

دندان قروچه در کودکان بیشتر از آنچه فکر می کنید رایج است. تخمین زده می شود که از هر 10 کودک 3 نفر قبل از رسیدن به سن 5 سالگی دندان قروچه می کنند. بیشتر اوقات، دندان درآوردن یا تراز نامناسب دندان ها علت دندان قروچه کودکان هستند.

دو نوع دندان قروچه در کودکان وجود دارد که عبارتند از:

دندان قروچه در بیداری

زمانی رخ می دهد که کودک شما در طول روز در حالی که بیدار است دندان هایش را به هم می ساید.

دندان قروچه شبانه

رایج ترین نوع دندان قروچه دندان، دندان قروچه شبانه نامیده می شود و زمانی اتفاق می افتد که کودک شما شب هنگام خواب دندان قروچه می کند.

دندان قروچه کودکان

نشانه های دندان قروچه در کودکان

ممکن است سوال شما این باشد که چگونه براکسیسم یا دندان قروچه کودک خود را تشخیص دهیم؟ در اینجا شایع ترین علائم و نشانه های دندان قروچه در کودکان آورده شده است.

  • صدای ساییدن دندان هنگام خواب کودک، ناشی از فشار دندان ها و حرکت آنها به سمت یکدیگر است.
  • حساسیت و درد دندان هنگام جویدن غذا، ناشی از فشار وارده به دندان هنگام دندان قروچه است.
  • کودک شما ممکن است از سفت شدن و درد فک شکایت کند. این در نتیجه دندان قروچه در خواب شبانگاهی است که باعث استفاده بیش از حد از عضلات فک می شود.
  • ممکن است ساییدگی و پارگی غیرمعمول روی دندان های کودک شما وجود داشته باشد. این وضعیت باید توسط دندانپزشک کودک تشخیص داده شود.

علت دندان قروچه کودکان در خواب

در هر حال تشخیص علت دندان قروچه کودکان دشوار است اما معمولاً می توان آن را به یکی از پنج علت زیر مرتبط دانست:

1. استرس یا اضطراب

همین امر در مورد بزرگسالان نیز در مورد استرس یا اضطراب صدق می کند. بدن اغلب در طول روز و شب استرس را تجربه می کند که می تواند باعث دندان قروچه شود. در طول روز به طور مکرر کودک خود را بررسی کنید تا ببینید آیا او فک خود را فشار می دهد یا خیر.

2. مال اکلوژن (عدم هماهنگی و تراز دندان ها)

دندان قروچه در کودکانی که مال اکلوژن هایی مانند اوربایت، آندربایت یا سایر مشکلات مربوط به عدم هماهنگی و تراز دندان ها دارند، شایع تر است.

دندان قروچه در کودکان

3. پاسخ به درد

کودکانی که در حال دندان درآوردن یا گوش درد هستند ممکن است تلاش کنند دردشان را با دندان قروچه تسکین دهند.

4. بیش فعالی

کودکان مبتلا به ADHD (بیش فعالی) بیشتر از کودکان دیگر از دندان قروچه در خواب رنج می برند.

5. سایر شرایط پزشکی

فلج مغزی، رفلاکس معده، صرع، آپنه خواب یا همان وقفه تنفسی در خواب و وحشت شبانه نیز می توانند دلیل دندان قروچه کودکان در خواب باشند.

درمان دندان قروچه در کودکان

اولین قدم برای درمان دندان قروچه کودکان در خواب، یافتن علت دندان قروچه است. دندانپزشک کودکان بر اساس یافته های خود مؤثرترین راه درمان را پیشنهاد می دهد.

برخی از رایج ترین درمان ها برای دندان قروچه در کودکان عبارتند از:

  • به کودک خود کمک کنید تا یک برنامه آرامبخش و منظم قبل از خواب داشته باشد. یک دوش آب گرم، موسیقی آرامش بخش، یا خواندن یک کتاب آرام ممکن است به کودک شما کمک کند تا با آرامش بیشتری بخوابد.
  • نایت گارد (محافظ شبانه) از نظر ظاهری شبیه به نگهدارنده است اما معمولاً فقط روی دندان های بالایی استفاده می شود. نایت گارد از یک ماده پلاستیکی ساخته شده است که فشار روی دندان ها را کاهش می دهد، از تماس مستقیم دندان ها به یکدیگر هنگام دندان قروچه جلوگیری می کند و سایر عوارض جانبی دندان قروچه کودکان در خواب را کاهش می دهد.
  • ارتودنسی با بهبود وضعیت هماهنگی و تراز دندان های کودک می تواند به درمان دندان قروچه کودکان در خواب کمک کند و از دندان های کودک شما در برابر آسیب محافظت کند.

نایت گارد برای پیشگیری از دندان قروچه (محافظ شبانه)

سخن پایانی مرتبط با دندان قروچه کودکان

کودکان در خواب دندان قروچه می کنند و این احتمال وجود دارد که کودک شما حتی از آن آگاه نباشد. دندان قروچه کودکان در خواب باعث علائم متعددی می شود، بنابراین مهم است که مراقب علائم باشید.

با از دست دادن دندان های شیری، دندان قروچه در کودکان یک بخش طبیعی از رشد و تکامل اوست. قرار ملاقات با متخصص دندانپزشک کودکان بهترین راه برای تعیین علت دندان قروچه کودکان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *