پیوند استخوان و ایمپلنت

تاریخ بروزرسانی:آبان ۱۷, ۱۴۰۱
پیوند استخوان و ایمپلنت

پیوند استخوان و ایمپلنت مدتی است که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد‌. وقتی دندان‌هایمان را به علت پوسیدگی، عفونت و بیماری لثه و … از دست می‌دهیم برای جبران دندان از دست رفته و برای زیبایی ظاهری و سلامت بدن روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها انجام ایمپلنت است. گاهی اوقات برای انجام ایمپلنت باید پیوند استخوان هم انجام داد. ما در مطلب امروز قصد داریم در این مورد توضیحاتی ارائه کنیم تا اطلاعات بیشتری کسب کنید اگر شما هم به موضوع امروز علاقمند هستید و کنجکاو شده‌اید که رابطه پیوند استخوان و ایمپلنت چیست تا پایان مطلب همراه ما باشید.‌

پیوند استخوان در ایمپلنت چیست؟

پیوند استخوان، عملی است که به استخوان اضافه شده و کمک می‌کند استخوان تقویت شود. با این کار پایه محکمی برای پشتیبانی ایمپلنت ایجاد می‌شود تا استحکام کافی برای نگه داشتن ایمپلنت داشته باشد. هدف ایمپلنت این است که دندان محکمی داشته باشیم به همین علت پس از پیوند استخوان فک باید فرصت داده شود استخوان بهبود پیدا کند. با پیوند استخوان، شکل استخوان فک مانند قبل شده و استخوان از دست رفته دوباره پر می‌شود که علاوه بر نقش پشتیبانی به زیبایی ظاهری صورت شما کمک می‌کند.

کشات استخوان در دندان

چرا گاهی برای انجام ایمپلنت به پیوند استخوان نیاز است؟

پیوند استخوان فک زمانی انجام می‌شود که در قسمت فک زخمی ایجاد شده باشد یا به علت عفونت عمیق، ساختار فک ضعیف شده و از بین رفته باشد یا بعد از کشیدن دندان، استخوان دوباره جذب و کوچک شده و به اصطلاح استخوان تحلیل رفته است و در این صورت است که استخوان، استحکام قبل را ندارد و اگر پیوند استخوان انجام نگیرد انجام ایمپلنت با شکست مواجه می‌شود و ایمپلنت لق و کنده می‌شود. اگر متخصص دندانپزشکی بعد از بررسی متوجه شود استخوان مناسبی برای پشتیبانی ندارید بنابراین لازم است برای این گونه موارد از پیوند استخوان کمک گرفته شود تا ساختار محکمتری ایجاد شود. برای پیوند استخوان فک از استخوان اهدایی بدن شما یا دیگری استفاده می‌کنند و به استخوان پیوند می‌زنند.

چگونه برای پیوند استخوان آماده شوید؟

برای پیوند استخوان به آمادگی زیادی لازم ندارید ولی باید به چند دستورالعمل عمل کنید تا نتیجه مطلوبی بگیرید که عبارتند از:

  • ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از عمل باید از خوردن یا آشامیدن خودداری کنید.
  • در صورت استفاده از داروی خاص با دکتر خود در میان بگذارید به خصوص اگر از داروهای رقیق کننده خون که افزایش دهنده عارضه خونریزی در جراحی هستند استفاده می‌کنید.
  • چون در این جراحی از آرام‌بخش استفاده می‌شود هنگام بازگشت از مطب به گونه‌ای هماهنگ کنید که خودتان رانندگی نکنید و فرد دیگری مسئولیت رانندگی را قبول کند.

استخوان داخل لثه

پیوند استخوان چگونه انجام می شود؟

پیوند استخوان انواع مختلفی دارد که شامل پیونده حفره دندان، پیوند قطعه استخوان، پیوند ستیغ فک و لیفت سینوس می‌شود. اما مراحل پیوند استخوان به ترتیب زیر است:

 

  • قبل از شروع پیوند ابتدا باید بی‌حسی دریافت کنید. در طول عمل هم به علائم حیاتی شما توجه و آن را می‌کنند. 
  • در مرحله بعد دهان شما را تمیز می‌کنند و برای انجام عمل آماده می شوید.
  • جراح روی لثه شما برشی به وجود می‌‌آورد تا بتواند به استخوان زیر لثه دست پیدا کند.
  • در این مرحله، مواد استخوانی پیوندی را در درون استخوان قرار می‌‌دهند.
  •  به وسیله چسب قابل حل یا غشای مخصوص یا پیچ مخصوص، پیوند استخوان را در جای مناسب خود وصل می‌کنند. 
  • در این مرحله، محل برش‌خورده را بخیه می‌کنند تا به تدریج و در طی زمان جوش بخورد.

سخن پایانی

گاهی اوقات قبل از کاشت ایمپلنت لازم است از پیوند استخوان کمک گرفته شود تا پایه ایمپلنت محکم‌تر باشد. ما در مطلب امروز به نحوه پیوند استخوان و ایمپلنت پرداختیم. اگر شما هم تمایل دارید دندان شما را ایمپلنت کنید توصیه می‌کنیم به کلینیک مهرآوید مراجعه کنید و از خدمات تخصصی دندانپزشکان ما بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت ما مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیوند استخوان و ایمپلنت

چه کسانی به دندان مصنوعی نیاز دارند؟

افرادی که به دلایلی دندان خود را از دست می‌دهند ناگزیر هستند چاره‌ای بیندیشند. چون نداشتن دندان نه تنها ظاهر فرد را زشت می‌کند بلکه به علت خوب جویده نشدن غذا در اندام‌های دیگر مشکل ایجاد می‌کند و فرد بیمار می‌شود؛ به همین دلیل این افراد باید از دندان مصنوعی استفاده کنند. اگر جزو این […]